Církevní stavby

Kostel sv. Antonína Velikého

Kostel sv. Antonína je jedním z nejkrásnějších kostelů Liberce, díky své 70 metrů vysoké věži tvoří jednu z dominant města.
Poloha
Adresa:Sokolovské náměstí 7Liberec, 460 01GPS:50°46'11.4''N; 15°03'22.6''E[mapa]
Kontakt
GSM:+420 734 435 466Web:http://www.arcidekanstvi-lbc.cz

Kostel sv. Antonína Velikého je nejstarší dochovanou kamennou stavbou Liberce a dělá čest svému jménu, protože jeho věž s výškou 70,5 metru trumfla i sousední věž radniční a je tedy nejvyšší věží ve městě.

V roce 1828 získala věž hodiny, které ukazují čas až do dnešních dnů. Jak se na správnou kostelní věž sluší a patří i tahle v sobě skrývá zvony, ačkoli byly za dobu trvání válek několikrát zrekvírovány. 

Loď chrámu osvětlují tři mohutné lustry. Čistý vnitřní prostor zdobí vitrážová okna s motivy svatých, hlavní a postranní oltáře, kazatelna a kůr s varhany, které patří k největším v severních Čechách. Kostelní lavice vyrobil ruprechtický truhlář.

Původně stával na tomhle místě kostel dřevěný, nynější zděný kostel tu začal růst pod rukama zednického mistra Georga Leypolda v roce 1579. Stavbu po čase převzal další stavitel - Marcus Antonio Spazio, který ji roku 1587 také úspěšně dokončil. 

Zub dějin a času se do budovy několikrát nemilosrdně zakousl, nejhorší škody utrpěl kostel za 30leté války, kde jej Švédové vyplenili a poškodili varhany. Také blesk do stavby párkrát mocně udeřil, v roce 1787 byl dokonce příčinou požáru, který roztavil všechny věžní zvony.

Podobu kostela výrazně změnily také plánované přestavby. Už za hraběte Filipa Josefa Gallase byl roku 1733 kostel prodloužen, doplněn příčnou lodí a zároveň byla renovována věž s oltářem i kazatelnou. Vzhled kostela ovšem nejvíce proměnily úpravy v letech 1880-1883, kdy původní nízkou kupoli věže nahradila protáhlá špice, která kostel prodloužila z dosavadních 37 metrů do více než 70metrové výšky.

Na konci tohoto vyprávění se sluší ještě vzpomenout patrona kostela, kterým je sv. Antonín Veliký. Ten žil ve 4. století po Kristu a je považován za zakladatele mnišství. Přestože si zvolil život v ústraní, mnozí k němu přicházeli s žádostmi o radu a Antonín také pomáhal pronásledovaným křesťanům. Hlavní oltář je proto na památku zdoben jeho sochou takřka v životní velikosti.


Filmy, které se v Kostele sv. Antonína natáčely

Líbánky