Církevní stavby

Kostel sv. Antonína Paduánského, Liberec

Pseudogotický kostel je mladším a zároveň větším ze dvou ruprechtických kostelů.

Akce (1)

Poloha
Adresa:Vrchlického 81Liberec, 460 14GPS:50°47'19.2''N; 15°03'54.9''E[mapa]

Historie kostela

Obec Ruprechtice dlouho usilovala o vlastní kostel a její snaha neklesla ani poté, kdy byl nad Ruprechticemi postaven kostelík U Obrázku. Ruprechtičtí si totiž přáli mít prostornější svatostánek přímo v obci, a tak díky sbírkám věřících a značnému příspěvku J. Salomona z Kateřinek byl roku 1909 slavnostně položen základní kámen ke stavbě kostela poblíž náměstí. Autory návrhu byli opět známí architekti M. Kühn a H. Fanta, stavitelem pak A. Bürger - stavba byla vysvěcena 18.9.1919. Jednolodní novogotický kostel upoutá především svou 47 metrů vysokou věží, která je důstojnou dominantou nejen Ruprechtic, ale také úpatí Jizerských hor.


Zajímavost

Za socialismu původní úloha kostelů pod tlakem totalitní moci zanikala. V roce 1960 byl proto zdejší kostel zapůjčen muzeu jako depozitář. Do kostelní lodi byla vložena ocelová konstrukce regálů a výtahu, aby zde mohly být umístěny archiválie. To zajistilo kostelu aspoň základní údržbu a ochránilo jej tak od další devastace. V roce 1990 se ruprechtické farnosti ujali františkáni, poté byl archivní depozitář vystěhován a kostel po opravě v roce 1994 znovuvysvěcen. 


Patron kostela

Svatý Antonín z Padovy - nebo též Antonín Paduánský - byl portugalský františkánský mnich, teolog a kazatel. Jde o jednoho z nejznámějších svatých, který je uctíván po celém světě.