Církevní stavby

Kostel Božského Srdce Páně (poliklinika-klášter)

Novogotický chrám byl původně vystavěný jako klášterní kostel při libereckém klášteře voršilek. Před rokem 1995 byl kostel zapůjčen české pravoslavné církvi pro konání pravidelných bohoslužeb jako Chrám Proměnění Páně.
Poloha
Adresa:KlášterníLiberec, 460 05GPS:50°46'7.7''N; 15°03'59.6''E[mapa]

Historie kostela

Kostel byl postaven spolu s klášterem voršilek roku 1896. Sestry voršilky tu provozovaly mateřskou školu a doučovaly i žáky základních škol. Poté, co bylo původní německé osazenstvo po 2. světové válce odsunuto, pokračovaly české sestry řádu ve své činnosti až do zrušení kláštera v roce 1950. Po válce sloužila budova kláštera jako poliklinika, která tu funguje dodnes. Kostel sloužil jako skladiště. Před rokem 1995 byl kostel zapůjčen pravoslavné církvi ke konání bohoslužeb, která jej po nutných opravách a přeměně interiéru pro své účely užívá dodnes pod názvem Chrám Proměnění Páně.


Zajímavosti

Kostel vlastní velkou sbírku současných ikon malovaných v různých zemích - v Čechách, na Ukrajině, v Rusku, v Řecku, v Bulharsku atd. Je zde také mnoho tištěných reprodukcí známých a ctěných ikon, které jsou většinou vystaveny v hlavní lodi nebo v kněžišti. V kostele je rovněž mnoho olejových lamp a rozrůstající se sbírka svatých relikvií.