Top cíle

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum vystavuje historické automobily, motocykly, jízdní kola i modely autíček a najdete tu také bohatou expozice o historii městské dopravy v regionu.

Akce (5)

Poloha
Adresa:Masarykova 5/424Liberec, 460 01GPS:50°46'25.9''N; 15°03'58.2''E[mapa]

Těšte se na exponáty už před muzeem

Hned u vchodu vás vítá filmová hvězda. A je to pořádný kus! Omrkněte sněžnou rolbu z oblíbené komedie "Jak vytrhnout velrybě stoličku". Jen o malý kousek dál můžete obdivovat zelenou třicetitunovou akumulační lokomotivu, která je zajímavá tím, že nemá vlastní ohniště ani komín, protože se párou z externího zdroje tlakovala. Sousední světlemodrá sedmnáctitunka je lokotraktor, který před lety posunoval vagony plné lignitu v povrchovém dole nedaleko Zhořelce a opodál na vás vykoukne ještě vlečková lokomotiva Adolf, pojmenovaná podle majitele cukrovaru, který ji pořídil. Taková je těžkotonážní krása.

Expozice automobilů, motocyklů a jízdních kol

V pavilonu A si prohlédnete auta z různých koutů světa a z různých období napříč celým 20. stoletím. Najdete tady také motocykly zahraniční a československé předválečné i poválečné výroby. Prožijete historii jízdních kol a sen každého kluka se tu zhmotnil v obří sbírce několika stovek modelů autíček, motorek a všelijaké další techniky. Období uplynulých 100 let nám připomene i sbírka fotografické techniky včetně instalace amatérské fotokomory a expozice audiotechniky s opravnou radiopřijímačů. V tomto pavilonu také probíhají sezónní výstavy - v roce 2024 o libereckém výrobci strojů a dopravních prostředku "LINSER" a výstava "Ikony amerických dálnic".
 

Lanovka na Ještěd, křídla pro Izrael a průmyslová výroba

"Béčko" vás provede textilní minulostí Liberce až k průmyslové současnosti, kdy tu muzeum ve spolupráci s významnými firmami připravilo unikátní průmyslovou prezentaci. Výstava "Křídla pro Izrael" vám poodhalí jedinečné příběhy studentů Vojenské odborné školy leteckých mechaniků a dozvíte se, proč byli její absolventi důležití pro vznik státu Izrael. Od dubna 2024 doplňuje pavilon nová expozice - Lanovka na Ještěd. Kromě zajímavých informací a fotografií ohledně lanovky ještědské i lanovek jako takových si tady můžete prohlédnout také několik pozoruhodných artefaktů a dále uvidíte vedle sebe první a poslední kabinu liberecké lanovky. První vystavená kabina z roku 1933 je v nálezovém stavu, kdy po vyřazení dlouhá léta sloužila jako bufet, kůlna či včelín. Druhá, z roku 1975, potom byla náhradní kabinou až do skončení provozu v roce 2021. 

Expozice veřejné dopravy

Pavilon C je věnován veřejné dopravě a její historii na Liberecku, takže je opravdovou lahůdkou hlavně pro fandy autobusové a tramvajové dopravy. Sledujte vývoj hromadné dopravy napříč desetiletími a obdivujte tramvaje české, německé, nebo i švýcarské provenience. Napříč celým pavilonem se nacházejí unikátní modely tramvají a autobusů, jejichž datum výroby sahá někdy až do první čtvrtiny minulého století. Raritou je tu například renovovaný autobus Praga RND, který je ve svém dvoudvéřovém uspořádání jediným dochovaným na světě, přičemž s největší pravděpodobností byl vyroben jako pojízdná zubařská ambulance.

Království automobilů

Exkluzivní dlouhodobá expozice Technického muzea v pavilonu D se pyšní luxusními autoveterány z let 1906 až 1987. Můžete si tady prohlédnout stejné typy vozů, jako měla třeba hvězda stříbrného plátna Sophia Lorenová, král rokenrolu Elvis Presley nebo britská panovnice Alžběta II. Projděte se "královstvím automobilů".

Otevírací hodiny


Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce Út - Ne 10:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné
Plné vstupné:150,00 CZK
Rodinné vstupné:300,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:70,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:70,00 CZK
Seniorské vstupné:70,00 CZK
Poznámka:Dětské vstupné platí pro děti ve věku 6-15 let. Mladší děti mají vstup do muzea zdarma.