Technické památky

Transbordér (gondolový most)

Transborder je samoobslužný přepravník - tedy jakási visutá lávka nad řekou Nisou na ruční pohon, která byla zprovozněna po povodních v říjnu 2010. Projekt transbordéru pochází od architekta Martina Rajniše. Samo zařízení je také zamýšleno jako turistická zajímavost. Údajně se jedná o první a jediný transbordér v České republice.
Poloha
Adresa:460 01 LiberecGPS:50°47'16.7''N; 14°58'13.2''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Unikátní gondolový most

Jak popsat transbordér? Představte si gondolový most, kde na jedné straně řeky nastoupíte do kabinky a pak taháte za lano tak dlouho, až se dopravíte suchou nohou na druhý břeh. Kladkostroj je sestavený tak, abyste přitom nemuseli vynakládat žádnou velkou sílu a svezení je to natolik parádní, že hlavně děti se rády vozí tam a zpátky hned několikrát. Je to zkrátka atrakce. Tenhle samoobslužný přepravník (taky hezké slovo) najdete na hranici měst Chrastava a Liberec, u osady Kolonka chrastavské části Andělská Hora. Zprovozněn tu byl po povodních v říjnu 2010 podle projektu architekta Martina Rajniše. Údajně se jedná o první a jediný transbordér v České republice! 


Kudy se k němu dostanete

Z Liberce se k němu dostanete nejsnáze vlakem, výstupní zastávkou je "Machnín hrad".  Transbordér těsně sousedí se souběžným železničním mostem, dojdete k němu vpravo dolů z kopce ve směru jízdy.


Kousek od mostu najdete také hradní zříceninu

Od železniční zastávky "Machnín hrad" je pouhých 200 metrů vzdálen další zajímavý turistický cíl - Zřícenina hradu Hamrštejn. Ten najdete, když se vydáte naopak vlevo od zastávky a to do kopce. Romantické místo určitě stojí za viděnou.