Kryt civilní obrany Liberec
Prozkoumejte největší liberecký kryt civilní obrany, uvidíte ukázky plynových masek, ochranných obleků i původní vybavení – plně funkční strojovnu a filtro-ventilační zařízení.
Tunel, který se stal protiletadlovým krytem
Historie výstavby krytu začala koncem třicátých let minulého století, a to ražbou patní štoly zamýšleného silničního tunelu, který měl spojit Lucemburskou ulici s ulicí Frýdlantskou. Na začátku druhé světové války byla stavba tunelu zastavena. Stavební práce byly obnoveny o pět let později, kdy byl rozestavěný silniční tunel použit jako základ pro vybudování velkokapacitního protileteckého krytu.
Nekonečná dřina
Na stavbě bylo tehdy nasazeno kolem 1000 dělníky, a to včetně zhruba tří set válečných zajatců (pravděpodobně francouzských), ve směnách trvajících od 8.00 hodin ráno do 22.00 hodin večer. Na třech na sebe navazujících pracovištích bylo vyraženo 1000 m chodeb. Do konce války však kryt nebyl dokončen a stavební práce znovu utichly.
Proměna krytu v období studené války
Až počátkem padesátých let, v období tzv. „studené války“, kterou charakterizovalo překotné zbrojení světových velmocí a hrozba jaderného konfliktu, byly stavební práce opět obnoveny. Rozestavěný protiletecký kryt byl přebudován na kryt protiatomový, a to ve dvou etapách, v letech 1952–1956 a 1959–1962. Poslední větší rekonstrukce
byla provedena v roce 1976 a týkala se elektroinstalace a vodoinstalace. V této konečné podobě můžete vidět kryt při komentovaných prohlídkách i vy.
Liberecké podzemí
Vydejte se do našeho podzemí, které je zároveň největším libereckým krytem civilní obrany. Tvoří ho asi 1 kilometr chodeb, které měly v případě potřeby pojmout cca 1500 osob a ochránit je před účinky zbraní hromadného ničení, mezi něž patří zbraně biologické, chemické a jaderné. V průběhu prohlídky navštívíte většinu podzemních prostor, seznámíte se s technickým vybavením krytu, které zajišťuje základní životní funkce a potřeby ukrývaných osob a můžete se těšit i na názorné ukázky jeho použití.
V naději, že ten den nikdy nepřijde
Najít tenhle kryt bylo dříve náročné, protože pro svůj nenápadný vnější vzhled lehce splýval s okolím. To se ale změnilo díky festivalu Art Week Liberec 2024, kdy Conrad Eric Armstrong a Viktor Valášek (pod společným uměleckým jménem CONVICT) stvořili mural, kterým pokryli vchodovou zeď. Celý týden umělci čerpali inspiraci z blízkého okolí, kterou pak zhmotnili v nástěnné malbě. Šikovně navíc využili prvky, které už na stěně byly (centrální kruh, praskliny, graffiti) a dotvořili je nápaditými detaily. Najít kryt už teď bude pro jeho návštěvníky určitě hračkou. Dílo přitom nese výmluvný a zároveň trochu mrazivý název: "V naději, že ten den nikdy nepřijde."
Komentované prohlídky krytu:
- Termíny: prohlídky se konají každou 1. sobotu v měsíci (změna vyhrazena)
- Začátky prohlídek: 8:30, 10:00 a 11:30 hodin
- Délka prohlídky: 70-90 minut
- Prodej vstupenek: online v síti eVstupenka nebo osobně v Městském informačním centru v Liberci
- Vzhledem k velkému zájmu doporučujeme včasnou rezervaci / koupi vstupenek
- Celoroční teplota v krytu je kolem 11 stupňů, zvolte proto vhodné oblečení
- Prohlídka není vhodná pro děti předškolního věku
Vlastnosti
Typ muzea:
technické
Texty v cizím jazyce:
angličtinaněmčinapolština
Služby a vybavení:
Otevírací hodiny
Prohlídky se konají každou I. SOBOTU V MĚSÍCI, v časech: 8:30 / 10:00 a 11:30 hodin
Vstupné
Plné vstupné: | 100,00 CZK |
Dětské vstupné: | 30,00 CZK pro děti do 15 let |
Studentské vstupné: | 30,00 CZK |
Seniorské vstupné: | 30,00 CZK pro osoby nad 65 let |
Přílohy
- — není k dispozici — [ | | ]