Sochařské objekty

Zahrada vzpomínek

Liberecká Zahrada vzpomínek obsadila druhé místo v soutěži Parky a Zahrady roku 2013 v ČR. Zahrada je volně přístupná, jsou zde významné hrobky – např. rodiny libereckých velkopodnikatelů baronů Liebiegů a uprostřed parku je umístěn pomník z prusko-rakouské války roku 1866 (vztyčen roku 1868).
Poloha
Adresa:BudyšínskáLiberec, 460 01GPS:50°46'32.4''N; 15°03'41.5''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Místo pro „Zahradu vzpomínek“ nebylo vybráno náhodou. Je symbolickým odkazem a dědictvím doby minulé. Kdysi zde býval městský hřbitov (pohřbívalo se zde až do roku 1956), dnes je toto místo přeměněno na park.

Podobně jako řeka Nisa protéká Libercem v nepravidelných meandrech, prochází zahradou centrální kamenná cesta symbolizující „řeku vzpomínek“. Začátek cesty – pramen – je v nejvyšším místě zahrady a cesta – řeka – postupně sestupuje do nejnižšího místa v jihozápadní části, kde posléze zahradu opouští zamřížovaným otvorem ve zdi.

V žulové dlažbě jsou nepravidelně rozptýleny drobné artefakty jako vzpomínky na časy minulé: obklady a části střechy z bývalých a proslavených lázní, části žlutých obkladů z již zbouraného obchodního domu Ještěd, cívku z biografu Varšava, část kolejnice z první tramvajové trati v Liberci, černý leštěný hranol z Libereckého krematoria a další artefakty. Úlomky vzpomínek na zašlé časy města Liberec. Na začátku cesty je tabule, kde jsou artefakty vyjmenovány. Hledat, objevovat a vzpomínat musí návštěvník zahrady sám.

Přílohy
Související karty (1)