Rozhledny a vyhlídky

Budova radnice, Liberec

Novorenesanční budova liberecké radnice byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni. V roce 2023 byla radnice prohlášená národní kulturní památkou.

Akce (3)

Poloha
Adresa:nám. Dr. E. Beneše 1/1Liberec, 460 59GPS:50°46'11.5''N; 15°03'29.9''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.euwww.liberec.cz

Honosná architektura

Novorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. Zajímavá je 61 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem, nově navíc s hrdým titulem národní kulturní památka.


Zdobené interiéry

Projděte se po radničních chodbách a zkuste uhodnout, které cechy se skrývají za jednotlivými medailony, a věřte, že to nebudete mít jednoduché. Všimněte si bust význačných osobností v nikách u hlavního schodiště. Poznáte je všechny? Pokud byste přeci jen zaváhali, pak vám prozradíme, že tu najdete libereckého rodáka a krále komiků Vlastu Buriana; dlouholetého člena libereckého divadla, fantastického herce a nezapomenutelného Krakonoše Františka Peterku; posledního demokratického starostu před 2. sv. válkou a statečného odpůrce nacismu Karla Kostku a libereckého rodáka, hudebního skladatele českých písní, které pro svou obrovskou oblibu doslova zlidověly, tedy Karla Vacka.

Slavnostní obřadní síň

Vítejte v sále, kde dobro vítězí nad temnými silami. Takový je totiž motiv nástropní malby od Andrease Grolla a všimněte si také původního mosazného lustru, který vám tu visí nad hlavou. Váží 450 kg a je tak obrovský, že se na mytí spouští kladkou. Působivou atmosféru dodává obřadní síni šest vitrážových oken, kde jednotlivé zobrazené postavy představují vědu, umění, kupecký stav, průmysl, obchod s textilem a městskou správu. Nádhernou prací je také dřevěné alegorické sousoší nad slavnostním obloukem, kde je ústřední postavou žena představující město Liberec, na levé straně je znázorněna věda a školství, pravá strana je věnována alegoriím obchodu, stavitelství a řemesel. 

Vyhlídková věž s rytířem

Až do výšky 61 metrů dosahuje hlavní radniční věž, která na svém vrcholku nese rytíře Rolanda symbolizujícího ochranu městských práv a privilegií. O něco níže (ve výšce 31 metrů) je vyhlídkový ochoz, na který se dostanete s průvodcem po zdolání 187 schodů a cestou přitom můžete nahlédnout i do krásného hodinového stroje s fascinujícím průměrem 275 cm. 

Prohlídky radnice

  • Samostatně: Radniční budova je sídlem magistrátu města a v úřední době je proto volně přístupná. Bez průvodce se můžete sami projít po jejích chodbách.
  • Komentované prohlídky s průvodcem:  V létě můžete s naším průvodcem nahlédnout do obřadní síně, která je nejkrásnějším radničním sálem, a také vystoupat na věž, ze které je skvělý výhled na centrum města. Pozor: do "obřadky" a na věž se sami bez průvodce nedostanete. Podrobnosti k prohlídkám - ceny a doby - najdete v záložkách.Filmy, které se na liberecké radnici natáčely

My všichni školou povinní
Hitler: vzestup zla
Obsluhoval jsem anglického krále
Cirkus Humberto
Křehké vztahy
Milada 
Genius - Albert Einstein
Tenkrát v ráji
Spider-Man: Daleko od domova

Otevírací hodiny


Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
Červen So - Ne 9:00 - 11:00 otevřeno
Červenec - Srpen Po - Pá 9:00 - 15:00 otevřeno
So - Ne 9:00 - 11:00 otevřeno

I. okruh - chodby, obřadní síň, věž
Plné vstupné:100,00 CZK
Rodinné vstupné:200,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:70,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:70,00 CZK
Seniorské vstupné:70,00 CZK pro osoby nad 65 let
Poznámka:Obřadní síň je při konání akce nepřístupná!
Školní skupiny 10 Kč á 1 os.
ZTP 30 Kč.
II. okruh - obřadní síň nebo věž
Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:100,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Cizojazyčný výklad:50,00 CZK
Poznámka:Obřadní síň je při konání akce nepřístupná.
Věž je přístupná pouze při dobrém počasí.
Školní skupiny 10 Kč á 1 os.
ZTP 30 Kč.
Přílohy