Přírodní zajímavosti

Jizerské hory

Jizerky jsou hory, se kterými musí ve svých plánech každý správný turista počítat. Patnáct tisícovek (vrcholů přes tisíc metrů), nejvíc rozhleden v ČR, četná rašeliniště a lesy protkané potoky i říčkami s vodopády slibují nezapomenutelné zážitky.
Poloha
Adresa:Jizerské hory
Kontakt
E-mail:info@jizerky.czWeb:www.jizerky.cz

LETNÍ TURISTIKA

Poznejte naše hory pěšky, na kole, s přítelem dvounohým, čtyřnohým nebo rovnou s celou rodinou. 


Skalní vyhlídky a rozhledny

Krásné pohledy do kraje nabízí mnohé skalní vyhlídky, mezi nejznámější z nich jednoznačně patří Ořešník, Paličník a Frýdlantské cimbuří, které všechny lemují vyhlášené poutní místo Hejnice s proslulým kostelem Navštívení Panny Marie. Jizerky jsou také doslova prošpikovány množstvím rozhleden, kterých tu najdete nejvíc z celé ČR. Královnou mezi nimi je Štěpánka poblíž Příchovic, kde najdete také rozhlednu Maják Járy Cimrmana s recesistickým Muzeem Cimrmanovy doby. Skvělým výhledem se může pochlubit i Smrk, novodobá rozhledna na stejnojmenném kopci, který je se svou výškou 1124 m n.m. zároveň nejvyšší horou české části Jizerek. Rozhledny ve zdejších lesích začaly růst už koncem 19. století a v této hezké tradici vytrvaly až do současnosti, kdy se například "poblíž" už starší rozhledny Tanvaldský Špičák nově vynořila vyhlídka Špička a rozhledna Světlý vrch. Rozhleden je ovšem po Jizerkách rozeseto mnohem, mnohem víc.


Rašeliniště - ostrůvky severu a paměť krajiny

Další zajímavostí jsou zdejší rašeliniště, která byla zařazena mezi mokřady mezinárodního významu. Rašeliniště jsou pamětí krajiny, ve svých vrstvách uchovávají pylová zrna rostlin po tisíce let své existence. Hlavní rostlinou je mech rašeliník, který ve svém těle dokáže skvěle hromadit vodu. Symbolem rašelinišť může být třeba i masožravá rosnatka okrouhlolistá, lapající do svých lístků hmyz, nápadně tu působí i chomáčky suchopýrů, pokrývajících větší plochy jako bílé koberce. Nejcennější rašeliniště jsou chráněna v přírodních rezervacích Rašeliniště Jizery a Rašeliniště Jizerky. Lehce přístupné je rašeliniště Na Čihadle, na jeho jezírko s největší přirozenou vodní plochou v Jizerkách se můžete podívat z dřevěné vyhlídky.


Vodopády 

Lesy kolem Hejnic se proplétají vodopády Velkého a Malého Štolpichu. Velký Štolpich (nebo také Černý Štolpich) tvoří soustava vodopádů, které dohromady překonávají 30metrovou skalní stěnu. Hezký výhled na vodopád se vám tady nabízí z dřevěné lávky a nedaleko odtud je vyhlídka Ořešník, která vám zase zajistí parádní rozhled do kraje. Nad Josefovým Dolem víří známé Vodopády Jedlové a nad Desnou tvoří vysoký sklon Černé Desné zase kaskádu vodopádů, které patří v Jizerkách k nejvyšším.


Přehrady s možností koupání

Přehrady byly v Jizerkách stavěny na ochranu proti povodním. Přehrada Fojtka u Mníšku je pro koupání poměrně oblíbená, o něco méně známá a vyhledávaná je sousední přehrada Mlýnice. Přehrada Bedřichov na Černé Nise se chlubí titulem nejvýše položená přehrada v Čechách. Dostanete se k ní sice jen pěšky, na kole nebo běžkách, zato vás však odmění svou krásou a svěží vodou, protože koupání je tu povoleno. Jablonecké přehradě Mšeno se zaslouženě přezdívá Jablonecké moře, protože patří mezi největší městské vodní plochy ve střední Evropě. Koupání je zde dovoleno a využít můžete i doprovodných služeb. Také liberecká přehrada Harcov sloužila (mimo jiné) ke koupání, z důvodu probíhající rekonstrukce je však do půli roku 2025 úplně bez vody, a tak tu bohužel koupání (prozatím) není možné.


Přehrady pouze na koukání

Přísný zákaz koupání platí pro přehradu Souš, která je zásobárnou pitné vody pro Jablonecko, a stejně tak se nesmočíte ani v Josefodolské přehradě, která je největší i nejmladší přehradou Jizerek a pitnou vodou zásobuje pro změnu Liberecko. Místem s tragickou minulostí je pak Protržená přehrada na Bílé Desné, která roku 1916 zkolabovala a následná vodní smrť zničila domy pod přehradou a vyžádala si i lidské oběti.


ZIMNÍ TURISTIKA

Když zima obalí lesy sněhovou peřinou, nazujte běžky a vyjeďte třeba ve stopách nejslavnějšího závodu – Jizerské 50, nebo se na dvou stovkách upravovaných tratí Jizerské magistrály vydejte vlastní cestou. O váš příjemný zážitek z jízdy se stará Jizerská o.p.s., která o úpravu stop v zimním čase pravidelně pečuje.


JIZERKY - HORY CENĚNÉ I CHRÁNĚNÉ

Jizerské hory jsou jednou z nejstarších chráněných krajinných oblastí v České republice. Až do současnosti si zachovaly vzhled severských lesů, který láká milovníky přírody po celý rok. V chráněné oblasti se nachází přes 20 chráněných území - přírodních rezervací, nalezišť a studijních ploch. Chráněna jsou především území s výskytem vzácných rostlin, rozsáhlá rašeliniště a původní bukové porosty. Právě Jizerskohorské bučiny jsou navíc první přírodní památkou ČR na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Související karty (1)