Moderní architektura

Technická univerzita v Liberci

Univerzita má sedm fakult a odborný ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Vzdělává na 7000 studentů a má na svém kontě řadu užitečných vynálezů.
Poloha
Adresa:Studentská 1402/2Liberec, 461 17GPS:50°46'22.7''N; 15°04'27.5''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 351 111E-mail:info@tul.czWeb:www.tul.cz

Architektura

Unikátní budova rektorátu a  informačního centra TUL byla postavena v letech 2006-2007. Podivuhodný celek je složen ze dvou částí – nízké vstupní rampy s vystupňovanou dřevěnou terasou a vertikálního křídla s kancelářemi. Vertikální křídlo, které tvoří dominantu celého náměstí, zahrnuje v horní části kanceláře vedení univerzity, dolní část budovy je určena především studentům, v prvním patře je umístěna kavárna s terasou, podzemní část obsahuje zasedací místnost a parkovací místa pro 67 automobilů.


Historie

Liberecká škola vznikla v roce 1953 jako Vysoká škola strojní v Liberci. O sedm let později ke strojní fakultě přibyla fakulta textilní, která je dodnes jedinou svého druhu v Evropě a škola byla přejmenována na Vysokou školu strojní a textilní v Liberci. Technická univerzita v Liberci vznikla k 1. lednu 1995.


Vzdělání

Dnes má univerzita sedm fakult (f. strojní; textilní; přírodovědně-humanitní a pedagogická; ekonomická; umění a architektury; mechatroniky, informatiky a mezioborových studií; zdravotnických studií) a jeden odborný ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Odborníci z naší univerzity mají na svém kontě řadu užitečných vynálezů. Jedním z nejvýznamnějších je technologický postup průmyslové výroby nanovláken a podíl na výrobě prototypu stroje známého jako Nanospider.