Kostel Nejsvětější Trojice, Vratislavice
Poloha
Adresa:Tanvaldská 51Liberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11GPS:50°44'34.0''N; 15°05'32.1''E[mapa]Historie kostela
Ve Vratislavicích se vystřídalo během staletí několik kostelů, ovšem do dnešní doby zůstal zachován pouze kostel Nejsvětější trojice z let 1700-1701. Na popud hraběte Gallase provedl stavbu známý pražský architekt M.A.Canevalle, jenž je mimo jiné autorem také kostela sv. Kříže. Jednolodní barokní stavba prošla v letech 1900-1901 důkladnou opravou od firmy Sachers und Söhne z Liberce podle plánů vídeňského architekta Friedricha Ohmanna (autor budovy Severočeského muzea). Při zmíněných úpravách byl portál ozdoben štukaturou symbolizující Nejsvětější Trojici (reliéf oka v trojúhelníku zasazeném do obláčků a paprsků), zároveň byla zvýšena věž a opatřena novými hodinami, v noci elektricky osvětlenými. Z téže doby se nám dochovalo také vnitřní vybavení kostela.
Presbyterium
Hlavní oltář z roku 1836 je pozoruhodnou kombinací klasicismu a tzv. druhého rokoka, oltářní obraz Nejsvětější Trojice je dílem F. Leubnera z roku 1782. Triumfální oblouk je půlkruhový, opatřený nahoře datem stavby 1701 a opravy 1984, s citací Žalmu 115: „Ne nám, ne nám, Pane, ale jménu svému dej slávu.“
Nástropní malby
Oltářní prostor i strop byly původně zdobeny freskami, které byly roku 1779 obnoveny přemalbou. Ve středu presbytáře je znázorněn Mojžíš na hoře Sinaj přejímající desky Desatera. Okolo této fresky jsou v medailóncích čtyři evangelisté se svými atributy. Výzdobu doplňují dva clam-gallasovské rodové znaky. Autor maleb není známý. Na stropě lodi je znázorněno velkolepé podání legendy o sv. Augustinu bádajícím o tajemství Nejsvětější Trojice.
Pozměněné empory
Empory z roku 1779 byly v roce 1902 Friedrichem Ohmannem pozměněny a zkráceny. Jsou hladké, na západní straně bylo přistavěno druhé poschodí, které slouží jako kruchta s varhanami (dnešní varhany pocházejí z roku 1911). Empory na severní a jižní strany musely být pro dezolátní stav v roce 1983 odstraněny.
Kapličky křížové cesty
Na vnější stěně kostela jsou kapličky křížové cesty. Pocházejí z roku 1779 a v roce 1830 byly obnoveny a také doplněny reliéfními skupinami.
Zasvěcení
Svatá Trojice je společné označení Boha Otce (stvořitel světa), Syna (Ježíš Kristus) a Ducha Svatého (posvětitel světla), kteří sdílejí jediné božství. V umění je Nejsvětější Trojice někdy zobrazována postavami Boha, Ježíše Krista a Ducha Svatého v podobě holubice, jindy je symbolizována trojúhelníkem, jako v případě Božího oka.