Pěší turistika

Procházky libereckou přírodou

Máte čas nebo chuť jen na kratší výlet? Pak si vyberte některou z našich libereckých lesních procházek.
Poloha
Adresa:Liberec
Kontakt
– není k dispozici –

KŘÍŽOVOU CESTOU ZA ZANIKLOU ROZHLEDNOU

Křížová cesta – kostel U Obrázku – zaniklá Humboldtova rozhledna

Půvabný kostel U Obrázku, a jeho okolí, je právem oblíbeným místem výletů jizerskohorskými lesy. Cesta k němu stoupá kaštanovou alejí s křížovou cestou a secesní kostelík je Liberečanům dobře známý. Méně lidí už ale ví, že kousek odsud najdeme pomník na zaniklou Humboldtovu výšinu (rozhlednu, která nad Ruprechticemi stála v letech 1887-1902 a potom ještě 1905-1932). Před libereckým lomem je vidět její torzo a pamětní kámen.

Pěší túra: 2,3 km; https://mapy.cz/s/gojabejeja


KOLEČKO KOLEM VÝŠINY A LESÁKU

Lidové sady – rozhledna Liberecká výšina – skautská studánka – Lesní koupaliště

Skoro dokonalé kolečko nás povede tradiční cestou z Lidových sadů nejprve k rozhledně Liberecká výšina a pak přes Skautskou studánku z roku 1968 až k obnovenému Lesnímu koupališti a od něj kolem zoo zase zpátky.

Pěší túra: 4,3 km; https://mapy.cz/s/kakahofono


KRAJINOU RYBNÍKŮ

Zámecký park – Lesopark – Kunratické rybníky – Pivovarské rybníky – pumptrack Vratislavice

Kolem Vratislavic je docela pěkná sbírka rybníků (Pivovarské, Kunratické, Pekelské na Proseči), prostě mapka nám tu hezky zmodrala, a tak se docela hodí si na procházce skupinky prvních dvou jmenovaných zblízka prohlédnout.

Pěší túra: 5,1 km; https://mapy.cz/s/dujefomuvo


Z VESCE NA CÍSAŘE

Sportovní areál Vesec – rozhledna Císařský kámen – Vesecký rybník zvaný Tajch

Pěkně dlouhé stoupání si našlapeme od veseckého sportovního areálu až k rozhledně na Císařském kameni. Je to štrapác, ale jde se lesem a to je fajn. Nedávno zrekonstruovaná rozhledna (2018) nabízí parádní výhledy do kraje. Za dobrého počasí uvidíme Ještěd, Trosky, rozhlednu na Tanvaldském Špičáku i města Liberec a Jablonec nad Nisou. Zpátky se pak vydáme menším obloukem, a to kolem Veseckého rybníku zvaného Tajch, takže když nám bude počasí přát, můžeme si tu u vody krásně odpočinout.

Pěší túra: 8,4 km; https://mapy.cz/s/horoguhaze


ZA ZVÍŘÁTKY K HANYCHOVSKÉ JESKYNI

Liberec, Horní Hanychov, centrální parkoviště P3 – Hanychovská jeskyně

Hanychovská jeskyně je nejznámější ještědskou jeskyní a i když není veřejnosti zpřístupněna, procházku k ní nám zpestří spousta zajímavých informací. Na odpočívadle Panský lom nás totiž čekají infotabule, makety stop lesní zvěře a především  dva totemy s krásně vyřezávanými zvířaty.


Pěší túra: 4 km, https://mapy.cz/s/dahegofuka


NEBESKÉ RYBNÍČKY NA OPIČÁKU

Tenhle výlet vlastně ani výletem není. Je to spíše pozvánka do zvláštního a zapomenutého koutku přírody, který je schovaný hned vedle obřích nákupních center. Kdysi tu bývala cihelna a dnes to tu pohltila divočina. Kolem cestiček jsou tůně, které plní jen voda z dešťů. Takovým místům se říká "nebeské rybníčky" a jsou domovem četných obojživelníků, okolní stromy zase poskytují úkryt hmyzu a ptákům. A právě staré a bizarně tvarované stromy daly místu nejen zvláštní kouzlo, ale i jeho pojmenování – Opičák.

https://mapy.cz/s/2E8jl