Pěší turistika

Putování po pěti rozhlednách

Trochu delší procházka Jizerskými horami s návštěvou pěti místních rozhleden, zakončená koupelí v jablonecké přehradě a jízdou tramvají zpět do Liberce.
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°46'38.4''N; 15°04'52.0''E[mapa]

Jak dlouho půjdeme: 

20 km, https://mapy.cz/s/feborosebu


Kudy se vydáme:

Liberec, Lidové sady  – Liberecká výšina – Bedřichov – Královka – Slovanka – Bramberk – Jablonec n. Nisou, přehrada Mšeno – Jablonec n. Nisou, Tyršovy sady (tramvaj č. 11 směr Liberec).

Co cestou uvidíme:

Naši výpravu za „královnami hor“, jak se rozhlednám poeticky říká, odstartujeme v libereckých Lidových sadech na konečné tramvaje. Tady už nás čeká náš první dnešní úlovek – rozhledna Lidové sady, která je součástí stejnojmenného kulturního domu z počátku 20. století. Naproti rozhledně začínají turistické trasy Jizerskými horami a my si tady najdeme žlutou značku, která nás po krátké chůzi přivede před další rozhlednu - Libereckou výšinu. Také Výšině je pouhopouhých 120 let, ale díky zdivu ze starobylých norimberských domů vypadá spíše jako středověký hrad.

Už zpočátku našeho putování jsme získali hned dva úlovky, ale teď už to tak snadné nebude. Než se dostaneme k další vyhlídce, budeme si muset našlapat do nohou 6 kilometrů. Z Výšiny se držíme žluté, po chvíli se k nám přidá i značka červená, a právě po téhle červené dorazíme táhlým pochodem až do Bedřichova. Tady vyměníme rudou barvu zase zpět za žlutou, která nás povede tzv.  Mravenčí naučnou stezkou ke Královce. Stezka (nově je součástí Zeleného putování za tajemstvím stromů) samozřejmě začíná mravencem, ale kromě něj podél stezky potkáme i spoustu dalších dřevěných zvířat, takže nám bude cesta příjemně ubíhat. Nepotrvá dlouho, les se před námi rozestoupí a tam bude ona. Královka. Rozhledna s parádní vyhlídkou do okolí a zároveň oblíbená restaurace s velkým venkovním hřištěm pro děti.

Kousíček za Královkou se pro nás změní barva turistického značení ze žluté na zelenou a právě se zelenou stále na očích se vydáme naučnou stezkou Hrabětické louky. Poté projdeme skrze Hrabětice a podél Skiareálu Severák až k rozhledně Slovanka, která je nejstarší železnou rozhlednou v Čechách.

Od Slovanky sklesáme dolů z kopce podél naučné stezky Maxovská křížová cesta k domkům, kde se stočíme doprava, abychom po pár krocích vyměnili zelenou značku za červenou, která s námi zamíří kolem domů a pak stromů přímo na Bramberk. Kamenná věž je poslední rozhlednou naší výpravy. Teď je čas na malou odměnu, příjemné osvěžení v jablonecké přehradě Mšeno. K té se z Bramberka dostaneme zeleným značením přes Zvonkové údolí, nebo si můžeme cestu trochu napřímit, když opustíme značenou cestu a vydáme se lesní cestou (nejlépe za pomoci navigace), potom kousek po žluté a skrz areál Břízky.

Poté, co se v přehradě osvěžíme, můžeme se vrátit do Liberce meziměstským autobusem, který má kolem přehrady hned několik zastávek, nebo vlakem z blízké stanice Jablonecké paseky. Podle nás je ale nejlepší projít se ještě Jabloncem a do Liberce se svézt až tramvají č. 11 ze zastávky Tyršovy sady. V ČR jsou nyní v provozu jen čtyři meziměstské tramvajové dráhy, takže je takové spojení opravdu unikátní.


Přílohy