Pěší turistika

Z Lidových sadů do Ruprechtic aneb trochu lesem, trochu městem

Nenáročná čtyřkilometrová procházka nás povede začátkem jizerskohorských lesů podél Lesního koupaliště až k romantickému kostelu U Obrázku se zajímavou křížovou cestou.
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°46'38.4''N; 15°04'52.0''E[mapa]

Jak dlouho půjdeme:

4,3 km, https://mapy.cz/s/kudasopahu


Kudy se vydáme:

Z centra Liberce tramvají č. 2 nebo 3 (Fügnerova → Lidové sady-ZOO) → Lesní koupaliště  → kostel U Obrázku → Liberec, Ruprechtice → autobus č. 25 (Ruprechtice, náměstí → Fügnerova ul.)


Co cestou uvidíme:

Od konečné tramvaje v  Lidových sadech se budeme stále držet modré turistické značky, která nás povede dolů z kopce podél zoologické zahrady ulicí Sovovou. Po několika desítkách metrů se stezka stočí doprava a zamíří s námi do lesa. Příjemnou cestu pod klenbou stromů lemuje z levé strany potok, který dětem nabízí spoustu příležitostí k hraní a oblíbený je i turistický přístřešek s možností klidného posezení v přírodě. Odtud už je Lesní koupaliště nadohled, a pokud se touto cestou vydáme v letních měsících, můžeme se tu osvěžit před další cestou.

Trasa nás ještě nějakou dobu povede v příjemném stínu stromů, až se z lesa vynoříme v liberecké čtvrti Ruprechtice. Tady nás může zaujmout jak současná architektura obytných domů, tak i půvabné zahrádky starší zástavby. V každém ročním období je tu stále co pozorovat.

Modrá turistická značka se proplétá cestou mezi domky až k místní dominantě, secesní kapličce U Obrázku. Tohle místo je úplně nabité romantikou a jestli má nějaký kout Liberce svého génia loci, pak ho najdeme právě tady.

Až se dostatečně potěšíme pěkným výhledem na Ještěd, který se odtud nabízí, můžeme se od kostela vydat pár kroků do lesíka, kde se schovává studánka. Kdysi dávno tu prý byla léčivá voda, dnes už tu však zbývá jen malý pramínek a za sucha se do země schová i ten.

Od studánky se vrátíme ke kostelu a pokračujeme z kopce dolů podél křížové cesty v lipové aleji. Cesta mezi domky se zahradami nás dovede až na ruprechtické náměstí, kde se můžeme odměnit nějakou sladkostí z místní cukrárny, a poté už nás autobus č. 25 doveze zpět do centra města.


Přílohy