Pěší turistika

Z Vratislavic přes Císařský kámen do Vesce

Pohodové putování z Liberce až na rozhlednu Císařský kámen. Nedaleko rušného centra města objevíme krásnou a klidnou přírodu.
Poloha
Adresa:Liberec

Jak dlouho půjdeme

11 km, https://mapy.cz/s/kefuronona

Kudy se vydáme

Z centra Liberce tramvaj MHD č. 5 nebo 11 (Fügnerova ul. → Vratislavice n.N. kostel) → Mojžíšův pramen → kiosek Milíře → rozhledna Císařský kámen → Vesecký rybník → autobus MHD č. 13, 24 nebo 26 (Jeřmanická → Fügnerova ul.)

Co cestou uvidíme

Z centra Liberce pojedeme tramvají č. 5 nebo č. 11 do Vratislavic nad Nisou, kde vystoupíme na zastávce Vratislavice nad Nisou – kostel. Odtud budeme pokračovat pár metrů ve směru jízdy tramvaje a na první křižovatce odbočíme vpravo, kde se napojíme na žlutou  turistickou značku. Dobrým orientačním bodem je i dětské hřiště, kolem kterého musíme projít. Cesta z Vratislavic nad Nisou k Mojžíšově prameni je poměrně strmá, ale čekají nás krásné výhledy na Liberec a Ještědský hřeben. Navíc cestou potkáme spoustu laviček, takže se této části naší vycházky není třeba obávat.

Výletní restaurace Mojžíšův pramen nabídne první možnost příjemného občerstvení na této trase. Začíná tu také Naučná stezka Mojžíšův pramen – Císařský kámen, na které se dozvíme zajímavosti o životě v lese. My ale budeme pokračovat po žluté turistické značce na Milíře, kde se nově napojíme na barvu červenou. Čeká nás příjemná lesní cesta a krásné výhledy do kraje. Jen těžko uvěřit, že jsme ještě před necelou hodinou nastupovali na tramvaj v centru krajského města.

Místní oblíbený Kiosek Milíře nabídne další možnost příjemného občerstvení na této trase. Na křižovatce u rozcestníku se napojíme na zelenou turistickou značku a pokračujeme k našemu dnešnímu cíli – rozhledně Císařský kámen, která se nachází kousek nad obcí.

Císařský kámen nese svoje jméno na počest návštěvy císaře Josefa II., který na tomto kopci stanul v září 1779. Nově zrekonstruovaná rozhledna nabízí famózní výhledy do kraje. Za dobrého počasí uvidíme Ještěd, Trosky, rozhlednu na Tanvaldském Špičáku i města Liberec a Jablonec nad Nisou. 

Nás  teď čeká příjemné klesání k Veseckému rybníku, na kterém nás provází zelená turistická značka. V místech, kde se rozděluje turistické značení zelené a naučné stezky, zvolíme cestu vpravo, po lesní pohodlné cestě, kterou zpestřuje nám už dobře známá Naučná stezka Mojžíšův pramen – Císařský kámen. Ta nás přivede do míst, kterým se říká Sedmidomky, odkud zbývá už jen pár desítek metrů k Veseckému rybníku. Okolo rybníka vede příjemná naučná stezka. V teplých dnech je koupání v tomto oblíbeném rybníku velmi osvěžující, proto doporučujeme přibalit s sebou do batohu plavky.

Na hrázi odbočíme vpravo a po zelené, která vede malebnou zahrádkářskou kolonií, nás čeká posledních 1,5 km k autobusové zastávce Jeřmanická, kde náš dnešní výlet končí.

Přílohy
Související karty (1)