Pěší turistika

TourStories - historií Liberce

Projděte se historií Liberce, hlavního města textilního průmyslu v Čechách, jehož rozvoj spadá do období druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Poznejte památky na tuto zlatou éru města!
Poloha
Adresa:– není k dispozici –
Kontakt
Web:tourstoriesapp.com

Čeká nás necelých 8 kilometrů dlouhá procházka (nejen) po stopách rodiny Liebiegů, která stála za rozvojem textilního průmyslu města. Doklady této epochy jsou ve městě patrné ještě dnes, spolu je navštívíme a objevíme jejich zajímavou historii. Také se však projdeme místy, která těmto časům slávy předcházela, stejně jako místy spjatými s historií teprve nedávnou. Doporučujeme začít u městské radnice, která byla postavena podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, výběr, směr i pořadí zastavení, které si chcete projít, je však plně na vás.

Na trase se můžete těšit na jedny z nejzajímavějších staveb Liberce – budovu spořitelny označovanou za jednu z nejkrásnějších neorenesančních staveb ve městě, komplex libereckého zámku nebo Liebiegův palác, tedy vilu Johanna Liebiega mladšího. S rodinou Liebiegů jsou pak spojena i další zastavení, například unikátní zaměstnanecké sídliště Liebiegovo městečko či průmyslový podnik Textilana. Ta Liberec proslavila u nás i po celém světě, a to díky produkci kvalitní vlněné tkaniny. S textilním průmyslem vás dále podrobněji seznámí zastavení u Technické univerzity, se soukenictvím, na které rozvoj textilního průmyslu navázal, pak zastavení u pozůstatku historické zástavby (tzv. Valdštejnských domků) nebo zastavení Šolcův dům.

Procházku je ideální zakončit u libereckého mrakodrapu (dnes budovy Krajského úřadu Libereckého kraje), který se se svými 78 metry řadí mezi 15 nejvyšších budov v České republice. Projdete-li si celou trasu, připravte se na asi dvě a půl hodiny chůze plné poznávání a obdivování.

Trasu naleznete v aplikaci TourStories, která je dostupná zdarma v Google Play i Apple App Store.

Přílohy
  • Návod [tourstories_historie_navod.png | 700.79 KB | image/png]