Pěší turistika


Na rozhlednu nad Prosečí

← Zpět na výpis
vytvořeno:30.7.2019 | upraveno:30.7.2019

Adresa:LiberecGPS:50°45'57.0''N; 15°03'24.6''E[mapa]
Trasa: Proseč nad Nisou → rozhledna nad Prosečí → Liberec - Harcov Linka MHD: tramvaj č. 11 (Fügnerova → Proseč nad Nisou – pošta) Délka: 10 km

Na rozhlednu nad Prosečí

Délka: 10 km
Linka MHD: tramvaj č. 11 (Fügnerova
Proseč nad Nisou – pošta) + QR kód s odkazem na jízdní řády

Trasa:
Proseč nad Nisou
rozhledna nad Prosečí Liberec - Harcov

Popis:

Z terminálu MHD Fügnerova pojedeme tramvají č. 11, která míří do Jablonce nad Nisou. Vystoupíme na zastávce Proseč nad Nisou – pošta, odkud zamíříme doleva na hlavní silnici, abychom našli červenou turistickou značku, po které se vydáme do kopce. U hřbitova odbočíme do luk, odkud se nám nabídnou krásné výhledy na Liberec a Vratislavice nad Nisou.

Pohodlná lesní cesta nás přivede k rozhledně nad Prosečí, kde mimo rozhledny najdeme i příjemnou restauraci. Kamenná rozhledna byla k turistické chatě přistavěna jabloneckým Horským spolkem v roce 1932. Pokud překonáte 105 schodů, které vedou do výšky 28 metrů, spatříte na protějším kopci rozhledu Císařský kámen, Zauhlovací věž ve Vratislavicích nad Nisou, Ještěd, Liberec, ale také část Jablonce nad Nisou.

Až se dostatečně rozhlédnete do kraje a občerstvíte se v místní restauraci, budeme pokračovat v naší cestě zpět do Liberce. Od rozhledny budeme sledovat modrou turistickou značku, díky které budeme příjemně klesat do okrajové části Liberce, do Kunratic. Projdeme pod rušnou silnicí, malou zahrádkářskou kolonií, abychom se úzkou lesní pěšinou dostali do Starého Harcova.  Pokud už nechcete pokračovat dál, můžete u Sokolovny odbočit vpravo, kde najdete zastávku autobusu MHD č. 15 (Harcov kostel), který vás přiblíží do centra města.

My ale budeme pokračovat dál po modré, která nás přivede na rušnou ulici Svobody. Před restaurací Bílý Mlýn odbočíme vlevo a sejdeme k vodní nádrži Starý Harcov. Přehrada slouží především k rekreačním účelům, ale vystavěna byla z důvodu ochrany města Liberce před povodněmi. U hráze budeme pokračovat rovně, úzkou cestou do centra města. Po pár metrech chůze najdeme Liebiegovu vilu – klenot vybudovaný pro liberecké textilní magnáty. Pokud přejdeme rušnou silnici, najdeme v malém parku zajímavý Památník obětem komunismu. Od něj je to přímo do centra města už jen pár desítek metrů.


Přílohy
Související články