Pěší turistika


Procházka libereckou čtvrtí Nové Město

← Zpět na výpis
vytvořeno:21.5.2018 | upraveno:22.1.2019

Adresa:náměstí Dr. E. Beneše 21Liberec, 460 01GPS:50°46'13.0''N; 15°03'28.9''E[mapa]
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:http://www.visitliberec.eu
Pojďte s námi na procházku libereckou čtvrtí Nové Město, ve které můžeme nasát atmosféru starého Liberce. Čekají nás žulou dlážděné křivolaké uličky, původní hrázděná stavení, staroliberecké domky místních tkalců, výstavné měšťanské domy, kostely nebo klidná vilová čtvrť a to vše nedaleko rušného centra města.

Protiváhou plánovaně stavěnému Sokolovskému náměstí je oblast okolo ulice Na Ladech. Místo, kde své dětství prožíval Vlasta Burian, a kde jsou domky jakoby rozházeny bez ladu a skladu. V těchto uličkách, zvláště za nočního osvětlení, najdeme romantická zákoutí, která bychom možná za bílého dne přešli bez povšimnutí. 

Keilův vrch dříve sloužíval k bělení plátna. V období Sedmileté války zde měli své sídlo dělostřelci.  V počátcích 20. století tady vyrostla vilová čtvrť, která určitě stojí za naši pozornost.  Jistě zaujme i železobetonová mohutná stavba secesního kostela Máří Magdalény, která se až nečekaně zhmotní za přísnými budovami soudu a vazební věznice. 

Řeka Nisa opět připomene textilní minulost města a proti proudu nás dovede tam, kde se často rozlévala. A proto byla v centru města, v některých místech, záměrně schována pod zem.

Ulice Barvířská, Široká a Papírové náměstí, jsou vyhlášené svými bary, bistry a restauracemi. Přímo se nabízí zakončit tu naši procházku nad sklenicí oroseného piva nebo vynikající kávou se stylovým zákuskem a v poklidu vstřebávat dojmy.

Mapka s trasou a podrobnějšími informacemi je k dispozici v příloze, nebo si ji zdarma vyzvedněte v našem informačním centru.


Přílohy