Pěší turistika


Šestkrát krátce kolem Ještědu

← Zpět na výpis
vytvořeno:21.12.2020 | upraveno:9.2.2023

Adresa:– není k dispozici –
Vybrali jsme pro vás 6 krátkých procházek, na kterých se dostanete na méně známá místa Ještědského hřbetu, abyste si mohli výlety v klidu užít a ještě přitom něco nového objevit.

NA KRÁLOVU HORU
Pod Roimundem - Roimund

Krátká procházka opuštěným lesem nás přivede ke zřícenině hradu Roimund. Dnes tu po něm zbylo už jen pár připomínek jeho krásy, ale když ho Jan z Donína v polovině 14. století zbudoval, dal mu i honosné jméno - název hradu je totiž složený z francouzských slov roi a mont – tedy královská hora. Pojmenován tak byl zřejmě na počest krále Karla IV., který se v době založení hradu oženil s Blankou z Valois a opakovaně pobýval v Žitavě, což je nedaleko odsud.

Vzdálenost od Liberce: 16 km, GPS parkování: 50.8028489N, 14.8842964E
Pěší túra: 3,2 km, https://mapy.cz/s/ravamufuvo


KOTEL MEZI NEBEM A PEKLEM
Pod Čertovou zdí – Čertova zeď – Pod Čertovou zdí – křížová cesta Kotel

Tenhle výlet je sice od Ještědského hřbetu o fous dál, ale nám se líbí a podle pověsti sem přeci jen tak trochu patří. Kdysi se totiž prý vsadil sedlák s čertem, že pekelník nedokáže postavit přes noc zeď od Ještědu po Bezděz. Sedlák podfukem sázku vyhrál, ale protože se čert opravdu snažil, tak se můžeme kousek od obce Kotel i dnes projít podél čedičového valu, kde najdeme třeba Čertův stolec nebo Čertovu hlavu. A aby to bylo hezky vyvážené, na protilehlém Kotelském vrchu nás čeká restaurovaná křížová cesta zakončená kaplí Božího hrobu.

Vzdálenost od Liberce: 22 km, GPS parkování: 50.6785339N, 14.9508464E
Pěší túra: 2,6 km, https://mapy.cz/s/kevatofata


LOMEM ZA LOUPEŽNÍKY
Křižany, vlakové nádraží – Pod Solvayovým lomem – Odbočka k vyhlídce – Vyhlídka – Odbočka k vyhlídce – Solvayův lom – Loupežnická jeskyně

Třípatrový Solvayův lom býval nejrozlehlejším lomem Ještědského hřbetu a vápenec se tu těžil až do 20 let 20. století. Po téměř 100 letech od ukončení těžby vše pohltila příroda a dokonce se tu objevily i vzácné druhy rostlin a živočichů. Okružní cestu lomem doplňují infotabule, venkovní posezení a odbočka k Loupežnické jeskyni, která je však nepřístupná.

Vzdálenost od Liberce: 17 km, GPS parkování: 50.7514153N, 14.9185247E
Pěší túra: 2,9 km, https://mapy.cz/s/dapugotece


ZA ZVÍŘÁTKY K HANYCHOVSKÉ JESKYNI
Liberec, Horní Hanychov, centrální parkoviště P3 – Hanychovská jeskyně

Hanychovská jeskyně je nejznámější ještědskou jeskyní a i když není veřejnosti zpřístupněna, procházku k ní nám zpestří spousta zajímavých informací. Na odpočívadle Panský lom nás totiž čekají infotabule, makety stop lesní zvěře a především  dva totemy s krásně vyřezávanými zvířaty.

Vzdálenost od Liberce: 6 km, GPS parkování: 50.7373378N, 15.0097489E, nebo tramvaj č. 3 směr Horní Hanychov (výstup na konečné)
Pěší túra: 4 km, https://mapy.cz/s/dahegofuka


ZA NEJKRÁSNĚJŠÍ SKÁLOU I NEJSMUTNĚJŠÍM KAMENEM JEŠTĚDU
Tetřeví sedlo (zvané též Výpřež) – Kamenná vrata – Červený kámen – Mohyla letců – Nad Výpřeží – Tetřeví sedlo

Nenáročný výlet ještědskými lesy z trochu jiné strany, než se zpravidla chodí, nás přivede na vyhlídky, které doslova berou dech. Nejprve ke Kamenným vratům, což je údajně nejkrásnější ještědská skála, poté přes hezkou vyhlídku Červený kámen až ke smutnému místu letecké havárie z roku 1948. Neštěstí tu připomíná pamětní kámen na Mohyle letců i pozůstatky letounu, který se ve špatném počasí roztříštil o úbočí Ještědu.

Vzdálenost od Liberce: 10 km, GPS parkování: 50.7438364N, 14.9784683E
Pěší túra: 5 km,  https://mapy.cz/s/hufogamema


RAUBÍŘSKÝMI SKALAMI
Hodkovice n. Mohelkou, vlakové nádraží – Raubířské skály

Téměř nadohled od frekventované silnice se v lese vypínají pískovcové skály pojmenované zřejmě podle lapků, kteří tu kdysi přepadali kupce směřující do Ponisí a Lužice. Loupežníky tu dnes už naštěstí nenajdeme, zato je tu ale na vrcholku skal Kříž horolezců a na druhé straně cesty objevíme i malou jeskyni.

Vzdálenost od Liberce: 16 km, GPS parkování: 50.6672975N, 15.1006900E
Pěší túra: 3 km, https://mapy.cz/s/cojolejomo


Přejeme příjemné výletování a pokud budete shánět tipy na další procházky přírodou, inspirujte se články "Pěší turistika" na našem webu.