Pěší turistika

Za nejkrásnější skálou i nejsmutnějším kamenem Ještědu

Nenáročný výlet ještědskými lesy z trochu jiné strany, než se zpravidla chodí, nás přivede na vyhlídky, které doslova berou dech aneb za kamenem bílým, červeným i černým.
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°44'37.8''N; 14°58'42.5''E[mapa]

Jak dlouho půjdeme:

5 km, https://mapy.cz/s/hufogamema


Kudy se vydáme:

Tetřeví sedlo (zvané též Výpřež) – Kamenná vrata – Červený kámen – Mohyla letců – Nad Výpřeží – Tetřeví sedlo


Co cestou uvidíme:

Naše putování začíná na Tetřevím sedle, kterému místní neřeknou jinak než Výpřež. Kdysi tu totiž kupci vypřahali pomocné koně, díky kterým se jejich vozy na kopec vůbec dostaly. My ale nemusíme mít strach, tenhle výlet je celkem nenáročný a koňů nám při něm nebude třeba. Pohodová cesta lesem po žluté značce nás po necelém kilometru dovede snad k nejkrásnějšímu skalnímu útvaru Ještědského hřebene „Kamenným vratům“, našemu prvnímu – tedy „bílému“ kameni. Vrata jsou to opravdu obrovská, a protože jsou "otevřená", nabízí se nám za nimi krásný rozhled do dáli.

Od vrat nás vede žlutá cesta skoro pořád po vrstevnici, takže brnkačka. U rozcestí Na Příkopech se ke žluté přidá ještě červené značení, které nás bude doprovázet až k dalšímu vyhlídkovému místu, kterým je tentokrát „Červený kámen“. Jestliže Kamenná vrata jsou prý nejkrásnější ještědskou skálou, pak Červený kámen je zase skálou nejvýraznější - díky sytě červenému zbarvení, které puklinám propůjčují oxidy železa. Na kámen je opravdu hezký pohled a ještě hezčí je pohled z něj do široširého okolí.

Teď se kousek vrátíme zpátky, a to až k rozcestí Červený kámen a odsud se vydáme pořád po červené do mírného kopce až ke smutnému místu letecké havárie z roku 1948. Neštěstí tu připomíná Mohyla letců i pozůstatky letounu, který se ve špatném počasí roztříštil o úbočí Ještědu. Vzpomínce na pět obětí, shodou okolností pracovníků v leteckém průmyslu, je věnován černý leštěný kámen umístěný na vrcholu mohyly.

Od památníku stoupáme po červené až k rozcestí Nad Výpřeží, kde se může naše cesta stočit po červené ladným obloukem zpátky na parkoviště Výpřež, nebo si trasu o fous prodloužíme rozhodnutím vyšplhat se až na vrchol Ještědu. K němu vede z rozcestí značení červené i modré a dobudeme jej po necelém kilometru, tentokrát však celkem značného stoupání. Na Výpřež se z vrcholku dá vrátit už popsanou cestou.