Pěší turistika

Lesem za skalními vyhlídkami a neokoukanými výhledy na město Liberec

Z centra města je možné být za pár okamžiků v přírodě, procházet se po lesní cestě a dosáhnout vrcholů s úžasnými výhledy na Liberec.
Poloha
Adresa:Liberec

Délka trasy

11,3-14,6 km


Mapa okruhu

mapy.cz/s/bamuhapuba


Kudy se vydáme

Přímo z centra města se díky tramvajovému spojení během chvilky dostanete na konečnou zastávku Lidové sady. Zde však výlet nekončí, právě naopak. Po posilnění před cestou v restauraci Formanka se vydejte směrem do lesa po červené turistické značce. Tu budete sledovat během táhlého stoupání až k rozcestníku Strážní buk se zarostlým křížem, kde v minulosti stávaly hlídky při ostrých střelbách v nedaleké harcovské střelnici. Od rozcestí pokračujte po žluté značce kolem Skautské studánky přes Lönsův pomníček a Mlynářův kříž až ke zbytkům skalního hradu Jezdec.


Převážně dřevěný strážní hrádek byl postaven na přelomu 14. a 15. století a sloužil jako obrana zemské stezky vedoucí do Frýdlantu. Z hradu toho bohužel mnoho nezbylo. Dnes naleznete na jeho původním místě již jen skalní vyhlídku. Možná zde ale potkáte loupežníka Černého Jíru, který na hradě podle pověsti žil.


Od Jezdce sejděte dál po žluté na silnici Horská, která vás po pár desítkách metrech zavede zpátky do lesa. Tentokrát začnete stoupat proti proudy říčky Černá Nisa až k rozcestí Pod Javorovým vrchem. Zde se napojte na modrou a pokračujte na rozcestí Pod Dračím vrchem. Pokud budete mít dostatek energie, můžete si udělat zacházku po zeleně značené turistické značce a vyšplhat se na 676 metrů vysoký Dračí vrch, nebo pokračovat po modré zpět do civilizace do Kateřinek, kde můžete doplnit síly např. v restauraci U Dobráka.


Celý výlet zakončíte Křížovou cestou v Ruprechticích, završenou malebným kostelem Pany Marie U Obrázku. Pokud budete chtít, můžete pokračovat po modré značce další 3,3 km kolem Lesního koupaliště zpět až do Lidových Sadů, nebo se vrátit na autobusovou zastávku MHD Blanická.