Pěší turistika

Za unikátním transbordérem a romantickou zříceninou Hamrštejna

Opravdu krátký výlet vlakem a stejně tak krátká procházka lesem k mostku, který jezdí a k hradu, ze kterého už mnoho nezbývá.
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°47'15.8''N; 14°58'17.8''E[mapa]

Jak dlouho půjdeme:

necelý 1 kilometr, https://mapy.cz/s/havudapefu


Kudy se vydáme:

Liberec, nádraží ČD - vlakem do zastávky Machnín hrad - transbordér - Hamrštejn a zpět.

Co cestou uvidíme:

Na tomhle výletu je všechno rychlé. Z Liberce se k transbordéru vypravíme vlakem a už po pěti minutách jízdy nás čeká výstupní stanice Machnín hrad. Je potřeba dávat pozor, jak cesta ubíhá, zastávka je totiž na znamení a kdo zaváhá, jede dál. Jestli jsme byli pozorní a výstup dobře trefili, tak půjdeme od stanice pár metrů po směru jízdy a ještě před železničním mostem se sešoupneme z cesty dolů vpravo lesem k řece Nise.

Tady už na nás čeká první pozoruhodnost našeho výletu – transbordér. Je to jakýsi výtah, co jezdí vodorovně, kabinový přepravník, co nás dostane suchou nohou z jednoho břehu řeky na druhý. Stačí nastoupit a pak tahat za lano tak dlouho, dokud se vlastní silou nedostaneme, kam potřebujeme. A když už se tak hezky povezeme, měli bychom také vědět, že na celém světě bylo postaveno pouhých 20 mostů tohoto typu a v provozu jich zůstalo už jen osm. Tenhle transbordér pod Hamrštejnem je v naší zemi jediný, takže si musíme jízdu opravdu užít. Až se dostatečně povozíme (a hlavně dětem určitě jedna jízda stačit nebude), vrátíme se zpět nahoru ke kolejím a tentokrát zamíříme do kopce, který roste na jejich druhé straně.

Ani tady nemusíme podat velký výkon, abychom už po malé chvíli dorazili ke zřícenině hradu Hamrštejna, který v místních lesích kraloval od 14. do 16. století. Předpokládá se, že název hradu odkazuje na existenci jednoho z nejstarších hamrů v Čechách, ale kde přesně měl být, dnes už nikdo neví. Nám to ale vadit nemusí. Stačí zavřít oči a můžeme si představit tenhle středověký hrad v plné kráse, a když nám fantazie nepomůže, tak ji trochu popostrčíme pohledem na informační tabuli. Tohle místo má opravdu své kouzlo a les jako by to věděl - je tu krásný v každém ročním období. Náš výlet tady končí, najít cestu zpátky k vlaku už bude snadné.