Pěší turistika

Na rozhlednu nad Prosečí

Nenáročná desetikilometrová procházka nás povede přes Prosečský hřeben s jeho rozhlednou až k hrázi liberecké přehrady.
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°45'57.0''N; 15°03'24.6''E[mapa]

Jak dlouho půjdeme: 

10 km, https://mapy.cz/s/dekogapuba


Kudy se vydáme:

Z Liberce tramvají č. 11 (Fügnerova → Proseč nad Nisou, pošta) → rozhledna nad Prosečí  → Liberec, Harcov → Liberec, centrum


Co cestou uvidíme:

Z terminálu MHD Fügnerova pojedeme tramvají č. 11, která míří do Jablonce nad Nisou. Vystoupíme na zastávce Proseč nad Nisou – pošta, odkud zamíříme doleva na hlavní silnici, abychom našli červenou turistickou značku, po které se vydáme do kopce. U hřbitova odbočíme do luk, odkud se nám nabídnou krásné výhledy na Liberec a Vratislavice nad Nisou.

Pohodlná lesní cesta nás přivede k rozhledně nad Prosečí, kde mimo rozhledny najdeme i příjemnou restauraci. Kamenná rozhledna byla k turistické chatě přistavěna jabloneckým Horským spolkem v roce 1932. Pokud překonáme 105 schodů, které vedou do výšky 28 metrů, spatříme na protějším kopci rozhlednu Císařský kámen, Zauhlovací věž ve Vratislavicích nad Nisou, Ještěd, Liberec, ale také část Jablonce nad Nisou.

Až se dostatečně rozhlédneme po kraji a občerstvíme se v místní restauraci, budeme pokračovat v naší cestě zpět do Liberce. Od rozhledny sledujeme modrou turistickou značku, díky které budeme příjemně klesat do okrajové části Liberce, do Kunratic. Projdeme pod rušnou silnicí, malou zahrádkářskou kolonií, abychom se úzkou lesní pěšinou dostali do Starého Harcova.Kdo už nechce jít dál, může u Sokolovny odbočit vpravo, kde najde zastávku autobusu MHD č. 15 (Harcov kostel).

My ale budeme pokračovat pořád po modré, která nás přivede na rušnou ulici Svobody. Před restaurací Bílý Mlýn odbočíme vlevo a sejdeme k vodní nádrži Starý Harcov. Přehrada slouží především k rekreačním účelům, ale vystavěna byla z důvodu ochrany města Liberce před povodněmi. U hráze budeme pokračovat rovně, úzkou cestou do centra města. Po pár metrech chůze najdeme Liebiegovu vilu – klenot vybudovaný pro liberecké textilní magnáty. Pokud přejdeme rušnou silnici, najdeme v malém parku zajímavý Památník obětem komunismu. Od něj je to přímo do centra města už jen pár desítek metrů.


Přílohy
Související karty (1)