Mototuristika

Couračka Frýdlantským výběžkem

I nejsevernější výběžky naší republiky mají co nabídnout. Obydlenost je zde trochu menší, než v centrální části a právě to má svoje kouzlo. K tomu si přidejme pár opravdu krásných silnic a nějakou tu zajímavost a máme parádní výlet na půl dne.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Couračka Frýdlantským výběžkem

Délka trasy: 135 km

Doba jízdy: cca. 3 hodiny

Tentokrát se vydáme rovnou na sever. Z Liberce vyjeďte po rychlostní komunikaci E442 směrem na Děčín a hned za městem sjeďte dle značení na silnici 13 (Habartice, Frýdlant). Ta vás dovede do Mníšku (bod 1), kde po ní pokračujte dál dle ukazatelů na Frýdlant. Skvělý asfalt a jedna zatáčka za druhou, přes Albrechtice až na dlouhou rovinu, kde bude doleva odbočka na Dětřichov (bod 2). Na první křižovatce se dejte vlevo (Višňová) a pak vás čeká rozhodnutí. Pokud toužíte se pořádně rozhlédnout, pokračujte rovně na Heřmanice, na jejichž začátku je vpravo značená odbočka k moderní a architektonicky zajímavé rozhledně. Pak zpět do Dětřichova, kde i na druhé křižovatce následujte ukazatel Višňová.

Protáhnete se úzkou, ale hezkou silnicí s řadou zatáček a horizontů podél česko-polských hranic až do Višňové (bod 3). Tady pokračujte po hlavní a dle ukazatelů na Černousy. Projedete kolem vlakového nádraží a podél trati se dostanete až do obce Filipovka. Odtud doporučujeme udělat si zajížďku do osady Saň (značeno vlevo). Je to sice horší cesta, ale jen kousek a za odměnu se dostanete na bohem zapomenuté místo čišící klidem. Navíc si tu můžete posedět na terase uprostřed rybníka a pochutnat si na dobrotách z místní trampské hospůdky.

Z Filipovky pak pokračujte dál směrem na Černousy (bod 4), pořád velmi pěkné svezení. Za prohlídku tu stojí nejen kaple, ale také zrekonstruovaný zámecký dvůr s restaurací. Z Černous je to pak už jen kousek po stejné silnici na křižovatku se silnicí 13. Na té se dejte vpravo směr Frýdlant. Projedete Pertoltice a dostanete se do Arnoltic (bod 5). Tady kousek za kostelem hledejte odbočku vlevo značenou na Bulovku. Na jejím začátku se pak dejte vpravo dle ukazatele na Krásný Les (bod 6). Zapadlé silničky Frýdlantska pokračují, v Krásném Lese odbočte vlevo do Jindřichovic pod Smrkem (bod 7). Krásná vesnička na konci světa s Muzeem venkovského života před průmyslovou revolucí a dvojicí větrných elektráren s informačním centrem a farmářským občerstvením.

Z Jindřichovic se vymotejte dál po silnici 29110 dle značení na Nové Město pod Smrkem (bod 7). Tady nejprve pokračujte na Frýdlant a na konci náměstí odbočte vlevo na Hejnice. Přes Ludvíkov se dostanete do Lázní Libverda s věhlasným Obřím sudem a lázeňským areálem. Pokračujte dál do Hejnic (bod 8), kde doporučujeme prohlédnout si fascinující chrám Navštívení Panny Marie. Trasa vás dál povede po hlavním tahu č. 290 vpravo na Raspenavu. V té sledujte odbočku vlevo na Liberec, která vás protáhne Oldřichovským sedlem, kde najdete na vršku vlevo další vyhlášenou trampskou hospodu.

Z Oldřichova pak cesta pokračuje zpět do Mníšku (bod 1), kde mimo jiné najdete možnost koupání na přehradě Fojtka. Tím by mohla cesta končit a vy se vrátit do Liberce, ale máme pro vás návrh... budeme pokračovat. V Mníšku se vydejte doprava opět směrem na Frýdlant, ale na jeho konci za benzínovou pumpou jeďte vlevo na silnici 592 na Chrastavu. Protáhnete se krásným údolím přes Novou Ves do Chrastavy (bod 9) s krásným historickým náměstím. Městem pokračujte dál po silnici 592 dle ukazatelů do Kryštofova Údolí (bod 10). Nádherná vesnice ukrytá hluboko v údolí vám ukáže původní vesnickou architekturu a také první český vesnický orloj a Muzeum lidových betlémů.

Zakroucenou silnicí pokračujte dál přes Novinu pod úchvatným železničním viaduktem, pak klesejte dolů do Křižan (bod 11), odkud se vám otevře krásný výhled na Ještědský hřeben. 

V Křižanech se vydejte vlevo směr Liberec, dál kolem hostince Semering na křižovatku se silnicí z Českého Dubu. Tady opět doleva a hurá na ještědské serpentiny. Nahoru jsou rozhodně zajímavější, než opačným směrem, takže v této trase si je užijete. Z Tetřevího sedla pod Ještědem pak pokračujte dál a za pár minut jste v Liberci. Do centra je to pořád dolů za nosem.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy