Mototuristika

Velký saský okruh

Určitě jste pochopili, že se pohybujeme po německé spolkové zemi Sasko. Objet ji celou, by byl rozhodně výlet na více dní, tak dnes stihneme alespoň kompletní východní výběžek.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Velký saský okruh

Délka trasy: 292 km

Doba jízdy: cca 5 hodin

Dnes to bude vydatný výlet, pořádně se svezeme. Z Žitavy odstartujeme na severozápad směrem k hranicím Šluknovského výběžku. Silnice číslo 96 nás povede přes Oderwitz (bod č. 1), kde se určitě zastavte u jednoho z mnoha zdejších mlýnů, do Oppachu (bod č. 2). Tady odbočíme vlevo na silnici číslo 98 přes Sohland an der Spree do Steinigtwolmsdorfu (bod č. 3). Čeká vás nádherná krajina a lesy, příjemné svezení. Pokud toužíte po schlazení, doporučujeme zastavit se na koupání na koupališti Freibad. Jinak se dejte u kostela vlevo do Neustädter Strasse (S 154) směrem na Neustadt in Sachsen. Opět ty krásné lesy... Pokud vás příroda uchvátila a chcete si v ní užít chvilku klidu, sjeďte cca 4 km za městem u autobusové zastávky Hohwald Steinwerke vpravo a hned na první odbočce po sto metrech vlevo – dostanete se k nádhernému jezírku Dolerittagebau Grenzland obklopenému skálami.

Zpět po hlavní potom dál do Neustadt in Sachsen (bod č. 4), kde kromě pár zajímavých historických staveb najdete také vlastivědné muzeum ve staré sladovně bývalého pivovaru. Vaše cesta povede severem města, sledujte značení na Stolpen. Tady milovníky historie potěší středověký hrad. Od něj pak pokračujte severozápadně dle značení na Arnsdorf, až se dostanete na 5 km vzdálenou křižovatku (bod č. 5) se silnicí číslo 6 spojující Drážďany a Bautzen. Vy se dejte vpravo na Bautzen, aby vás cesta přivedla do města Bischofswerda (bod č. 6). Ve zdejším zvířecím parku potkáte mimo jiné medvědy, což je rozhodně velký zážitek.

Jestli dnes zvířata potkat nepotřebujete, odbočte ještě před městem na velké křižovatce vlevo na silnici č. 98. Ta vás provede městečkem Rammenau, kde se nachází jediné zcela dochované rytířské panství v Sasku a dál na křižovatku se silnicí č. 4, kterou ale jen podjeďte a pokračujte dál po S94 do Kamenz (bod č. 7). Pokračujte rovně na Bernsdorf (bod č. 8), kde narazíte na silnici č. 97, dejte se po ní vpravo (směr Hoyerswerda). Po dalších 5 km odbočte vlevo na silnici S198 vedoucí do Schwarzkollm. Tady se potkáte s hlavním tahem číslo 96, dejte se vlevo na Senftenberg (bod č. 9), u kterého se potkáte s jedním z největších umělých jezer v Německu. To nabídne nejen řadu krásných pláží, ale také restaurace, kavárny a spousta dalšího vyžití.

Nyní už se pohybujete na hranicích Saska a Braniborska, je čas vydat se směrem zpět. Začněme v Senftenbergu na silnici číslo 96 vpravo, abychom po 4 km sjeli vpravo na silnici č. 156 směr Spremberg (bod č. 10) a Bad Muskau (bod č. 11). Město se stalo světoznámým svým jedinečným parkem Fürst Pückler Park, který patří ke světovému dědictví UNESCO. Nádherný kus zkultivované přírody na hranicích s Polskem tvořených Lužickou Nisou, největší středoevropský park v anglickém stylu.

Až se dostatečně pokocháte krásou parku a zrekonstruovaného zámku, vydejte se podél řeky zpět na jih, kde vás dál povede silnice číslo 115. V městečku Rietschen (bod č. 12) doporučujeme neminout krásný skanzen. Přes Niesky dál do Görlitz (bod č. 13), kde se zastavte v centru, které je plné historických objektů z různých období a patří mezi nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v Německu. Mimo to je zde velmi rozšířená slezská kuchyně se specialitami jako je uzený bůček s ovocnou omáčkou (Schlesisches Himmelreich). Potěšte své chuťové buňky.

Z Görlitz pak pokračujte na jih po silnici číslo 99 kolem jezera Berzdorfer See a přes Ostritz zpět do Žitavy. Věříme, že jste po dnešním výletu plni zajímavých zážitků a pěkně jste se svezli.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy