Mototuristika

Křížem krážem za výhledem

Co takhle se podívat na východní část Saska pěkně z výšky? Tato trasa vám to umožní a přidá pěkné svezení a pár zajímavostí jako bonus.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Křížem krážem za výhledem

Délka trasy: 77 km

Doba jízdy: cca 1 a 1/2 hodiny

Naše cesta začne na silnici č. 96 vedoucí ze Žitavy na severozápad do Oderwitz (bod č. 1). Tady se na velké křižovatce v centru obce dejte doprava na Ruppersdorfer Straβe, která vás po necelých 2 km dovede na okraj obce Ninive (bod č. 2). Na křižovatce tvaru T zatočte vlevo, přes most nad hlavní silnicí a na hlavní vlevo po Obercunnersdorfer Straβe. Chvilka motání po úzkých silničkách vás dovede do obce Obercunnersdorf (bod č. 3). Pokud máte horký den, doporučujeme místní fantastické koupaliště, za zastávku také stojí místní rarita v podobě 250 památkově chráněných podstávkových domů. Pokud ani jedno vidět nepotřebujete, dejte se v první části obce vpravo na silnici S143 (značeno na Rosenbach). Rychlá silnice s řadou lehkých zatáček vás dovede až do Bischdorfu (bod č. 4). Tady se na hlavní křižovatce vydejte doprava a v další obci Oberbischdorf vlevo na Sohland am Rotstein (bod č. 5). Motorkáři velmi oblíbený úsek vás pak dovede až na křižovatku se silnicí č. 6 (bod č. 6), kde se dejte vlevo na Löbau (pozor na úseky s měřením rychlosti).

Löbau (bod č. 7) se dejte hned na začátku za supermarketem Penny vlevo a sledujte značení Berggasthof Honigbrunnen. Strmým výjezdem, kde je příjezd řízen semafory se dostanete až k zájezdnímu hostinci, vedle kterého stojí výjimečná rozhledna, kde najdete slibované výhledy. Proč výjimečná? Věž krále Fridricha Augusta je totiž smontována z jednoho tisíce filigránových litinových součástí. A pohled je to vskutku fascinující, obzvlášť pokud si uvědomíte, že se jedná o stavbu z roku 1854. S jejími 28 metry je to také největší evropská litinová rozhledna. Díky umístění na na 448 m vysokém Löbauer Berg nabízí skvělé výhledy, které podpoří pohled na vysílač stojící na sousedním kopci Schafberg. Ten je za příznivého počasí viditelný až z Ještědu a před vašimi zraky se tak propojuje celá oblast Lužice.

Až se dostatečně nabažíte výhledů a krásné rozhledny, případně se najíte v přilehlé restauraci, vyrazte zpět dolů do Löbau. Tady stojí za podívanou jak radnice a kostel sv. Mikuláše, tak třeba funkcionalistický rodinný dům Schminke. Nicméně je čas na cestu zpátky, o kterou se postará silnice č. 178 značená na Žitavu. Rychlá okreska svádí k rozvášnění, ale my vás přeci jen ještě jednou zastavíme. Stane se tak v městečku Herrnhut (bod č. 8). Ta totiž ukrývá světový unikát v podobě výroby vyhlášených Herrnhutských hvězd (Ochranovských hvězd). Vánoční ozdoby, které vznikly původně jako pomůcka pro školní výuku, se staly velmi oblíbenými nejen po Německu, ale po celém světě a manufaktura Moravských bratří jich tady vyrobí přes 200 tisíc ročně. Hvězdy si můžete v Herrnhutu nejen koupit (nebojte, jsou rozložené, takže na motorce je převezete bez poškození), ale také se v předsálí továrny seznámit s jejich historií a ruční výrobou. Z Herrnhutu je to pak už jen několik rychlých rovinek a pár zatáček zpátky do Žitavy, kam po silnici č. 178 přijedete od severu.

Odkaz na mapu v Google Maps.
Přílohy