Mototuristika

Po Lužických jezerech

Zchlazení v horkých dnech nebo jen relax na břehu, to vše nabídnou jezera, kterých není v Lužici zrovna málo. Vydáme se ke třem z nich a u toho se samozřejmě pěkně svezeme.
Poloha
Adresa:– není k dispozici –
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Po Lužických jezerech

Délka trasy: 154 km

Doba jízdy: cca 3 a 1/2 hodiny

Dnešní cesta z Žitavy vede podél polských hranic po silnici 99. Prvním cílem trasy bude cisterciánský klášter Marienthal v Ostritz (bod č. 1), který je od Žitavy vzdálený jen 20 minut. Jedná se o nejstarší nepřetržitě existující konvent cisterciaček na německé půdě a příchozímu nabídne nebývale pohostinnou a příjemnou atmosféru. Od kláštera pokračujte dál po silnici 99 směrem na Görlitz. Po necelých 9 kilometerech, hned za kruhovým objezdem v obci Hagenwerder doporučujeme zajet ke kolesovému rypadlu 1452 (na kruháči vlevo a hned vpravo), které se stalo zajímavou technickou památkou a muzeem. Od rypadla dál po silnici 99 budete několik kilometrů projíždět kolem prvního ze zmiňovaných jezer – Berzdorfer See. Pláží i vyžití je zde hromada, stačí si jen vybrat a sjet ze silnice 99 směrem doleva. Nás nejvíc baví pláž a přístaviště Modrá laguna, ke které se dostanete, když budete pokračovat od rypadla dál přes obec Tauchritz. Svoje kouzlo má rozhodně ale i severní pláž na opačné straně jezera, ke které se dostanete velmi snadno, je pár stovek metrů od křižovatky silnice 99 kousek za jezerem (bod č. 2).

Nejbližší velké město Görlitz (bod č. 3) nabízí ještě jednu zajímavou variantu, podívat se na jezero pěkně z vrchu. Tedy samozřejmě nejen na něj. Nabídne vám to rozhledna s výletní restaurací Landeskrone, které najdete v jihozápadní části města. Naše trasa pak bude pokračovat kolem letiště, kde ze silnice č. 6 sjedeme dle značení na Girbigsdorf (bod č. 4). Tady pak rovně směrem do Königshainu, kde to vezmeme kolem barokního zámku do centra obce a zde za úřadem místní správy doprava na Dorfstraβe. Po zhruba 1700 metrech doporučujeme zaparkovat a vyrazit na krátkou procházku kolem rybníka Rubelbruch obklopeného skálami. Fantastická přírodní podívaná.

Silnička, po které jsme přijeli sem, dál pokračuje přes Thiemendorf do Nieder Seiferdorfu (bod č. 5), kde se za kostelem dáme po hlavní doprava. To už je cesta, která nás přes Baarsdorf a Jankensdorf dovede až k další přehradě Quitzdorf.

Kudy se k největší přehradě v Sasku vydáte, necháme na vás, variant je opravdu mnoho. Jako velkou zajímavost ale můžeme doporučit jeden z přejezdů ve spodní části, kdy je voda po obou stranách, nebo poloostrůvky v oblasti Wilhelminenthal. Krásné pláže jsou pak na severozápadní straně jezera v oblasti Kollm-Nord. A pokud na vás zrovna přišel hlad, zavítejte do jedné z místních restaurací, kde dostanete čerstvé ryby z nedaleké rybí farmy.

Až se dostatečně nabažíte této vody, vyrazte zpět do Neider Seifersdorfu (bod č. 5), kde pokračujte rovně, dokud nenarazíte na nájezd na rychlostní komunikaci číslo 4, držte se značení na Bautzen. Rychlý přejezd nějakých 25 km (neomezená rychlost) a jsme na začátku Bautzenu (bod č. 6) a vpravo od nás je další vodní nádrž se stejným názvem. K ní se dostanete například tak, že na sjezdu 90 (Bautzen-Ost) najedete na silnici 156 vlevo (směr Niedergurig) a na druhé křižovatce se dáte vlevo dle cedulí na kemp. Variant je ale samozřejmě mnohem víc, vodní plocha je velká a přístupové cesty jsou v podstatě ze všech stran.

Centrum historického města Bautzen je opravdu malebné. Při procházce města si nezapomeňte koupit místní hořčici. Ve specializovaných krámcích koupíte tuto pochutinu v různých příchutích – od tradiční kremžské po pomerančovou, bylinkovou nebo třeba borůvkovou. Nebojte se, všechny příchutě můžete před nákupem ochutnat. Při odjezdu z Bautzenu hledejte značení na Zittau, odvede vás odtud silnice číslo 96, necelá hodinka cesty po pěkné rychlé silnici přes Oppach, (bod č. 7), Ebersbach (bod č. 8) a Oderwitz (bod č. 9). Doufáme, že jste u našich jezer strávili pěknou část dne.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy