Mototuristika

Velký příhraniční okruh

Z Žitavy podél hranic až k jedné z největších horských pevností v Evropě, podél Labe do Čech, srdcem Českého Švýcarska do Šluknovského výběžku a po České straně až skoro zpět.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Velký příhraniční okruh

Délka trasy: 375 km

Doba jízdy: cca. 3 a 1/2 hodiny

Začátek dnešní trasy bude velmi rychlý. Z Žitavy se vydáme na severozápad po silnici č. 96. Rychlá okreska s několika zajímavými zatáčkovitými úseky nás povede přes Oderwitz (bod č.1) do Oppachu (bod č.2), kde na začátku města na křižovatce tvaru Y odbočíme vlevo na silnici č. 98 dle značení na Steinigtwolmsdorf (bod č. 3). Pokud jste chytili horký den, doporučujeme se vydat na sever města (směr Weifa), kde najdete oblíbené koupaliště. Pokud chcete rovnou pokračovat dál, odbočte v centru města kolem evangelického kostela doleva (Neustädter Str.), abyste se klikaticí vedoucí nedaleko německo-českých hranic dostali až do Neustadt in Sachsen (bod č. 4). Tady se držte jižního průjezdu městem dle značení na Hohnstein. Za vlakovým nádražím se napojíte vlevo na silnici S156, která vás mezi poli provede k úchvatnému hradu Hohnstein sedícímu na skále nad stejnojmenným městečkem. Narazíte zde na silnou provázanost s českou historií, hrad původně sloužil jako česká hraniční pevnost proti míšeňskému markrabství.

Za hradem vás čeká silnice klikatá jak had a také odbočka vlevo na silnici S165, ze které se po dalších pár vracácích dejte vlevo na S163 (bod č. 5) dle značení na Porschdorf (bod č. 6). Jde o velmi oblíbenou turistickou oblast, takže budete míjet řadu penzionů a restaurací, my vaší pozornosti doporučujeme rybí farmu, kterou najdete hned u silnice po té, co v Porschdorfu odbočíte vpravo směrem na Rathmannsdorf a Bad Schandau. Tady už přijedete k Labi a na začátku obce nejde minout most přes něj (bod č. 7). Vydejte se přes něj a jeďte podél Labe po silnici č. 172 do Königsteinu, kde najdete onu slibovanou velkou pevnost. Jde sice o nějakých 15 km zajížďky, ale nebudete litovat.

Už samotná jízda podél Labe nabízí skvělé výhledy a samotná tvrz vám vyrazí dech. Leží totiž na náhorní plošině 240 metrů nad Labem a s rozlohou 9,5 hektarů jde o opravdu obří stavbu. Ta je zpřístupněna a nachází se v ní vojenský historický skanzen. Zajímavostí je také místní studna, která je se svými 152,5 metry hloubky druhou nejhlubší v Evropě. A nebojte, nebudete muset šlapat v motorkářském oblečení ten šílený kopec, nahoru vás vyveze výtah.

Až se dostatečně nabažíte historie, vraťte se podél Labe do Bad Schandau (bod č. 7), přejeďte most a po silnici č. 172 pokračujte podél Labe až na české hranice a dál do Hřenska (bod č. 8). Tady se hned dejte vlevo dle značení na Jetřichovice. Dostanete se na úzkou klikatou silničku vedoucí srdcem Českého Švýcarska, takže mimo jiné pozor na zvýšené množství chodců na silnici, turisté jsou zde v létě všude. Pokud se k nim chcete přidat, zaparkujte kousek za Hřenskem na vyznačeném parkovišti, odkud je to pěšky 2 kilometry k vyhlášenému skalnímu útvaru Pravčická brána. Každopádně si užijte krásnou cestu přes Vysokou Lípu, Jetřichovice, Rynartice až do Chřibské (bod č. 9). Střídají se zde hluboké lesy, skalnaté útvary a náhorní plošiny, krásná podívaná.

V Chřibské se na centrální křižovatce dejte vlevo po silnici č. 263 do Rybniště a odtud dál po silnici č. 264 do Jiřetína pod Jedlovou (bod č. 10). Tady rozhodně stojí za to udělat si zajížďku dle značení k chatě a rozhledně na Jedlové hoře, odkud si skvěle prohlédnete celé Lužické hory, jak českou, tak německou část. V Jířetíně pak narazíte na kruhovou křižovatku se silnicí č. 9, kde se dejte vpravo směrem na Cvikov. Čeká vás 10 kilometrů opravdové motorkářské nirvany, dlouhé rychlé zatáčky s perfektní povrchem. Konec najdete v obci Svor (bod č. 11), kde se na křižovatce se silnicí č. 13 dejte doleva směrem na Liberec. Projedete Cvikovem a dál až do Jablonného v Podještědí (bod č. 12), kde se za koupalištěm vydejte vlevo po silnici č. 270 na Petrovice. Úzkou rovnou silnicí se vyhoupnete až na hranice a dál do Lückendorfu (bod č. 13). Tady vyražte vpravo po silnici S132 na Žitavu a před sebou máte ještě posledních pár kilometrů moc pěkného svezení po trase věhlasného závodu do vrchu (jedete opačně, tedy z kopce). Podél českých hranic se pak dostanete až zpět do Žitavy.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy