Mototuristika

Od vody k vodě

Lužice je velmi vodnatá oblast pokrytá jezery vzniklými zalitím bývalých hnědouhelných dolů. Pojďte se s námi mezi jezery prokličkovat a najít to nejzajímavější, co tato oblast nabízí.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Od vody k vodě

Délka trasy: 224 km
Doba jízdy: cca. 4 a 1/2 hodiny

Ze Žitavy tentokrát vyrazte po silnici č. 96 do malého městečka Niederoderwitz. Po té, co minete kostel (Kirche Niederodewitz) (bod č. 1) na křižovatce odbočte vpravo, a po cca 1,5 km se napojte obloukem vpravo na rychlostní silnici č. 178n (bod č. 2), která směřuje do Löbau. Čeká vás přibližně dvacet minut rychlého svezení a jste na obchvatu kolem Löbau. Tady na křižovatce mezi poli (bod č. 3) sjeďte dle značení na silnici č. 6 směr Bautzen. Šestka je další rychlý úsek, do Bautzenu (bod č. 4) je to nějakých 20 km. Pokud jste tu ještě nikdy nebyly, určitě byste neměli vynechat prohlídku historického centra. Najdete tu spoustu příjemných kaváren a restaurací. Doporučujeme i zastávku v některém z  krámků, kde můžete zakoupit místní hořčici. V nabídce najdete obyčejnou, jemnou, kterou znáte i z našich obchodů. Vaší pozornosti by ale neměla uniknout ta ochucená – pivní, bylinková, křenová nebo třeba pomerančová či borůvková. 

Pokud by vás historie hořčice zajímala více, zastavte se v místním muzeu. Vaše dotazy rádi zodpovědí v  informačním centru, které se nachází na malebném náměstí. Pokud do centra zajíždět nechcete, odbočte hned na začátku města vpravo na silnici číslo 156 směr Weißwasser/Boxberg. Pokud potřebujete, určitě si ještě v Bautzenu doplňte zásoby pohonných hmot, protože ve vesničkách okolo Lužických jezer se čerpacích stanic mnoho nevyskytuje. Asi po půl hodině, kterou strávíte na příjemné silnici, která vede malebnými vesničkami a borovicovými lesy, přijedete do městečka Boxberg (bod č. 5). Tady vám doporučujeme malou zajížďku k místnímu jezeru Bärwalder See, které vás svou rozlohou ohromí. Kolem jezera vede asi 23 kilometrů dlouhá stezka, kterou milují příznivci in-line bruslí a silničních kol. 

Jezero nabízí vynikající možnost k osvěžení. Najdete tu veřejnou pláž, která bude především v letních měsících v obležení rodin s dětmi, cyklistů a in-line bruslařů, ale i v Německu oblíbenou nudapláž, která je ukrytá asi 10 minut chůze od občerstvovacích stánků, kterých je tu také dostatek. U parkoviště, na které z křižovatky před vesnicí přijedete, se nachází informační centrum, kde nabízí informační materiály v českém jazyce a jsou tu i veřejné toalety. Bärwalder See je vyhlášenou lokalitou moderních vodních sportů - potkáte tu windsurfaře i milovníky kitingu. Zároveň je to vyhlášená ornitologická oblast, do které se zamilují i vášniví rybáři.  Kousek od parkoviště se také nachází zajímavá přírodní scéna „Ucho“, která při pohledu z výšky připomíná lidské ucho. Stojí také za to, zajet si do vedlejšího Nochtenu, kde je přírodní park vystavěný z kamenů. 

Z Boxbergu vás čeká další příjemný úsek do Weißwasser (bod č. 6), kde to na křižovatce u banky střihněte vlevo dle značení na Schleife. Projedete kolem přírodní rezervace Trebendorfer Tiergarten a v Schleife u nádraží (bod č. 7) pokračujte mírně vlevo po silnici S130 na Mulkwitz, Neustadt až do Burgendorfu (bod č. 8). Tady pokračujte po silnici S130 (levá a hned pravá) a po cca 1 km se napojte na hlavní tah č. 97 vlevo do Hoyeswerdy (bod č. 9). Projížďka borovicovými lesy, po krásných silnicích na vás určitě udělá dojem. V Hoyeswerdě odbočte na městský okruh vlevo, projeďte kolem zámku a za ním se dejte opět vlevo na silnici č. 96 (značeno na Bautzen). Cestou z Hoyeswerdy zpět do Bautzenu budeme míjet ještě spoustu menších či větších jezer, která tu vznikla jako následek rekultivace po těžbě hnědého uhlí. Průjezd Bautznem tentokrát zvládněte po obchvatu, držte se silnice 96 a značení na Oppach (z obchvatu vpravo na křižovatce u Lidlu). Cesta do Oppachu (bod č. 10) je příjemná jak krajinou, tak silnicí, nabídne i pár krásných zatáček. Totéž se pak opakuje při pokračování po silnici číslo 96 přes Oderwitz (bod č. 11) zpátky do Žitavy.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy