Mototuristika

Kouzlo Jizerských hor

Zatáčky a úchvatná příroda, to jsou dvě hlavní devizy, které můžou Jizerky nabídnout. Takové množství kilometrů se dá v pohodě ujet za hodinu, nebo taky za tři, což jasně značí, že v této trase se moc rovně jezdit nebude.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Kouzlo Jizerských hor

Délka trasy: 126 km

Doba jízdy: cca 3 hodiny

Začínáme na severozápadním cípu Liberce, na křižovatce u bývalé továrny Tesla, dnes Lites. Odtud se vydáme Kateřinskou ulicí podél Černé Nisy a hned od začátku je to slušná porce zatáček. Projeďte celou čtvrtí Kateřinky, pokračujte dál kolem vodní nádrže Rudolfov, až na vršek k restauraci Česká Chalupa, kde pokračujte vlevo do Bedřichova (bod 1). Tady projeďte kolem centrálního parkoviště a pokračujte dál až k penzionu U Smutných, kde podle ukazatele jeďte rovně na Josefův Důl (hlavní zatáčí doprava). Tento úsek je hodně rozbitý, ale brzy se to zlepší, uvidíte. Dál přes Hrabětice (bod 2) až do Karlova, kde uprostřed lesů narazíte na značenou křižovatku – jeďte vpravo na vedlejší do mírného kopečka.

Kvalita povrchu se mírně zlepší, ale pořád jde o úzkou silničku. Tou budete padat do Horního Maxova a odtud dál do Lučan nad Nisou (bod 3), kde odbočte vlevo dle značení na Tanvald. Odtud podél Smržovského potoka stále dolů až na silnici 14, kterou potkáte na začátku Smržovky u železničního přejezdu. Dejte se vlevo a směřujte do Tanvaldu (bod 4). Tady na prvním kruhovém objezdu jeďte vlevo na silnici číslo 10 směr Harrachov. Držte se jí až do horní části Desné (bod 5), kde si hlídejte bílý ukazatel na Souš (doleva). U Apartmánů Černá Říčka ale nepokračujte vlevo na Souš, dejte se vpravo, značeno na Kořenov. Po 2 km přijedete na křižovatku v Horním Polubném (bod 6), kde odbočte vlevo dle bílé cedule směr Jizerka. Nelekejte se značky slepá ulice, na začátku osady Jizerka silnice opravdu končí. I tak vám ale vřele doporučujeme se tam vydat. Na takto krásné odlehlé místo s tradiční architekturou uprostřed přírody narazíte v Čechách málokdy.

Až se té krásy dostatečně nabažíte, vydejte se stejnou silnicí zpět do Horního Polubného a pokračujte rovně do Kořenova. Tam u Tesařovské kaple (bod 7) najedete zpět na hlavní tah č. 10, dejte se vpravo. Po pár metrech u motorestu pak odbočte vlevo směrem na Vysoké nad Jizerou. První obcí jsou Příchovice, kde milovníky humoru potěší muzeum Járy Cimrmana. Po příjemné silnici č. 290 pokračujte dál přes Rejdice, Sklenařice až do Vysokého nad Jizerou (bod 8). Postupně se vám budou otevírat výhledy na obě strany, tedy směrem k Ještědu a na Krkonoše. To můžete umocnit kousek za Vysokým, kde nepřehlédnete rozhlednu U Borovice (kousek před ní se dejte vpravo na 289 směr Semily).

Od rozhledny pokračujte dál po silnici 289 dolů na Semily. Věřte nám, že tenhle úsek vás bude hodně bavit. V Semilech (bod 9) jeďte přes kruhový objezd rovně a za řekou doprava dle ukazatelů na Železný Brod. Další zatáčkovitý úsek, tentokrát rychlejší. Cestou můžete kouknout na vyhlídku Krkavčí skála (viz trasa Krásami Českého ráje). Na začátku Železného Brodu (bod 10) při sjezdu z kopce odbočte vlevo na silnici 282 na Koberovy. Zatáčky, zatáčky, zatáčky a to není konec. V Koberovech (bod 11) odbočte vpravo podle ukazatele na Malou Skálu. Na tomto úseku je horší povrch, ale chvilku to vydržte. Ještě jednou dle cedule na Malou Skálu (bod 11) a už jste na hlavní silnici č. 10. Dejte se vpravo směr Železný Brod.

Luxus silnice první třídy si ale užijete pouhých 800 metrů, u pizzerie odbočte vlevo dle značení na Sněhov. Minete odbočku ke skalnímu Panteonu a ostrými zatáčkami po skvělém asfaltu dorazíte přes Sněhov až na T křižovatku. Vyrazte vpravo směr Jablonec nad Nisou. V první vesnici Dalešice pak vlevo dle značení na Rychnov u Jablonce (bod 12). Kousek po špatném asfaltu, ale vynahradíme vám to. Rychnovem projeďte a vydejte se po silnici 65 směr Jablonec nad Nisou. Rychlosti se příliš neoddávejte, protože po necelých třech kilometrech budete odbočovat vlevo směr Rádlo a zde dál vpravo na Milíře (bod 13).

Z Milířů se vydejte vpravo další ze série úzkých zamotaných vlásečnic do Vratislavic nad Nisou, které jsou již okrajovou čtvrtí Liberce. Za odměnu jedno nealko pivo v místním pivovaru Konrád, a pak dál do centra města. Nebolí vás ruce?

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy