Mototuristika

Máchovým krajem do Šluknovského výběžku

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. Hrdliččin zval k motorce hlas… Takhle nějak by to nejspíš mistr popsal, kdyby si mohl na motorce projet tuto trasu.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Máchovým krajem do Šluknovského výběžku

Délka trasy: 178km

Doba jízdy: cca 3 a 1/2 hodiny

Liberec tentokrát opustíme neobvyklou trasou, ale máme k tomu svoje důvody. Potřebujete se dostat do městské části Šimonovice, nejlépe to jde po výpadovce směr na Prahu a sjezdem za Makrem, kde je značeno. Hned za sjezdem vlevo a za esíčkem a dlouhou rovinou dle ukazatele na Šimonovice. Těmi projeďte a pokračujte po hlavní na Proseč (bod 1). Dostanete se na silnici vedoucí kousek pod hřebenem, za sebou budete mít Ještěd a vlevo pohled do údolí Liberce. Promotejte se zatáčkami zapadlého koutu až sjedete v obci Domaslavice (bod 2) na hlavní – vpravo na Český Dub (bod 3). Tady se nejprve dejte vlevo směrem na Mnichovo Hradiště, a pak hned vpravo dle značení na Osečnou. Budete projíždět kolem Podještědského muzea, stavte se tam. Před vámi je pak úsek s pár krásnými zatáčkami. V Osečné (bod 4) pokračujte rovně po silnici 278 přes Hamr na Jezeře (koupání) a kolem Stráže pod Ralskem až na velkou křižovatku se silnicí 270 (bod 5). Borovice, písek a pahorky, tohle je ten kraj, který Mácha tolik miloval.

Dejte se vlevo, projeďte Mimoní a pokračujte po 270 do Doks (bod 6). Komu by bylo třeba představovat legendární městečko na břehu Máchova jezera? V létě je tu tradičně záplava turistů, tak městem projíždějte opatrně. Až se dostatečně nabažíte vody, pokračujte Doksy až na křižovatku se silnicí 38, kde vyrazte vpravo směr Česká Lípa. Vydržte 15 km na nudném hlavním tahu a v Zahrádkách (bod 7) sjeďte vlevo na silnici 15 směrem na Litoměřice. Najednou jsou tu opět zatáčky a k tomu skvělý povrch. Po patnáctce pokračujte do Kravař (bod 8).

V Kravařích zkuste neminout odbočku doprava značenou na Žandov (silnice 263). Čeká vás série zatáček přes Žandov a Velkou Bukovinu na sever až do České Kamenice (bod 9), kde se setkávají tři CHKO – Lužické hory, Labské pískovce a České středohoří. V Kamenici se nejprve vydejte vpravo po silnici 13 směr Liberec. Při průjezdu městem kousek za benzínovou stanicí nepokračujte po hlavní doprava, ale dejte se rovně dle značení na Rumburk. Tím se dostanete na zakroucenou silničku 263, která stoupá vzhůru do Lužických vrchů. Přes Chřibskou se dostanete do Rybniště (bod 10), kde z hlavní sjeďte na silnici 264 značenou směr Varnsdorf. Příjemné svezení pokračuje přes Horní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou (možné si udělat krátkou zajížďku k rozhledně Jedlová) a Dolní Podluží až do Varnsdorfu (bod 11). Tady pokračujte po silnici 264 dál až na státní hranice.

Výhodou dnešní doby je snadný přejezd státních hranic, a tak se vydáme na chvíli do Německa. Podle značení pokračujte stále rovně na město Zittau (bod 12). Odtud velmi snadno nejprve po silnici 96, pak vpravo na Hrádek nad Nisou (bod 13). Ten je hned za hranicemi a než do něj dojedete, můžete na kruhovém objezdu odbočit vpravo a dojet k jezeru Kristýna pro báječné osvěžení. Hrádkem dále do centra a směrem na Liberec. Než ale najedete na rychlostku č. 35, pokračujte vpravo po silnici 2716 směr Grabštejn a odtud dál na Bílý Kostel nad Nisou (bod 14). Vychutnávejte si zatáčky, lepší, než rovná rychlá nuda. Tu si pak užijete cestou z Bílého Kostela do Liberce, která vede po rychlostní komunikaci č. E442. Ale nebojte, za deset minut jste v Liberci.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy