Cykloturistika

Z Maliníku na Bílou kuchyni a zpět

Cyklovýlet po nejkrásnějších místech Jizerských hor.
Poloha
Adresa:– není k dispozici –GPS:50°47'28.7''N; 15°07'50.7''E[mapa]

Kolik toho najezdíme: 

30 km, https://mapy.cz/s/dajoduputu


Jak to bude náročné: ***


Kudy se vydáme: 

Z centra Liberce autobusem Liberec-Bedřichov (Fügnerova ul. - Bedřichov, Maliník) - přehrada Černá Nisa - Olivetská hora - Bílá kuchyně - Pod Ptačími kupami - Krásná Máří - Čihadla - Kristiánov - Šámalova chata -  autobus Bedřichov-Liberec (Bedřichov,Maliník - Fügnerova ul.).

Pro cestu z Liberce do Bedřichova můžeme použít cyklobus nebo svůj vůz. Tak či tak pro nás bude výchozím místem parkoviště Maliník. Odtud se vydáme k přehradě Černá Nisa cestou, které se říká „po kanále“. Je souběžná s Naučnou stezkou Černá Nisa a vede terénem. U Melzerova pomníku se napojíme na zpevněnou cestu, která nás doprovodí k hrázi přehrady Bedřichov – Černá Nisa. Tato přehrada je nejvýše položená v Čechách a budí dojem některého ze severských jezer.  

Původně bychom zde stočili svá kola na hráz, ta je však po dobu rekonstrukce neprůjezdná, a tak protentokrát zůstaneme na pravém břehu. Čeká nás tu parádní haťový chodník, ovšem také menší nepohodlí, protože kola tudy musíme vést vedle sebe. Naším dalším cílem je rozcestník Pod Olivetskou horou. K němu nás přiveze značená cyklotrasa č. 3022. Čeká nás stoupání, které vede přes Olivetskou horu na Bílou kuchyni. Kopec je to táhlý, ale vede krásným lesem a je to pro dnešní trasu jediný delší výšlap.

Od Olivetské hory už nás čeká příjemný sjezd, při kterém můžeme načerpat novou energii. Z lesní cesty se na Bílé kuchyni napojíme na cestu zpevněnou a po žluté značce pojedeme na Hřebínek. Tady si můžete doplnit zásoby tekutin a určitě doporučujeme ochutnat místní skvělé koláče. Od Hřebínku na Točnu pokračujeme po žluté, která vede souběžně s trasou Hřebenovky č. 22. Pod Ptačími kupami se promění turistické značení ze žluté na červenou, Hřebenovka s námi zůstává. Dalším orientačním bodem pro nás je vyhlídka Krásná Máří, která určitě stojí na zastávku. Výhledy odtud si musí zamilovat zkrátka každý. Za krásného počasí tu totiž máme celé Frýdlantsko jako na dlani. Kouřící komíny na obzoru patří polské elektrárně Turow.

Po Hřebenovce budeme pokračovat dále přes Tetřeví boudy, Žďárek a rozcestník Nad Černým potokem k Čihadlům. Odkud pojedeme po cyklostezce č. 3022 na Rozmezí a do Kristiánova. Čeká nás velice příjemný sjezd z kopce, ale určitě doporučujeme v Kristiánově úplně zastavit a prohlédnout si místní muzeum. Mají v něm totiž expozici o historii sklářské osady, kterou bychom při návštěvě právě této části Jizerských hor rozhodně neměli vynechat. Po prohlídce muzea bude nejvyšší čas na nějaké větší občerstvení, takže sjedeme k Blatnému rybníku a od něj po modré už je to jen kousek k Šámalově chatě. Tenhle lovecký zámeček na Nové louce je perlou Jizerských hor a pro svou krásnou dobovou architekturu je často vyhledávaným místem pro filmové natáčení, ale také pro svatební hostiny a rodinné oslavy.

Z Šámalovy chaty zpět na Maliník pojedeme po tzv. Vládní cestě, která vede souběžně z Naučnou stezkou Lesy Jizerských hor. Při sjezdu z kopce, jakmile uvidíme obytné domy, je třeba dávat dobrý pozor, abychom neminuli nenápadnou odbočku vpravo. Tady nás čeká poslední, krátké, ale také výživné stoupání, po kterém už budeme přímo na Maliníku. Místní vyhlášené občerstvení může být příjemnou tečkou za dnešní projížďkou.


Vlastnosti
Sezóna:
léto