Cykloturistika

Mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa

Mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa prochází územím tří zemí: Česka, Německa a Polska. Provede vás 630 km dlouhou cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.
Poloha
Adresa:Lučany nad NisouGPS:50°43'35.0''N; 15°13'36.3''E[mapa]

K prameni Nisy

Cyklotrasa Odra - Nisa začíná nedaleko obce Lučany nad Nisou. Zde se na úbočí Černostudničního hřbetu nachází malý pramen Lužické Nisy. Cesta pokračuje po tomto hřebenu a vy můžete ze sedla sledovat údolí říčky, která se rychle rozrůstá. Ta při průchodu tradičním sklářským městem Jablonec nad Nisou přibírá další přítoky a stává se opravdovou řekou.

 

Památky dávných časů v okolí Liberce

Poté trasa vede přes turistickou lávku u obce Rádlo a pokračuje do Liberce. Za městem, u zříceniny hradu Hamrštejn, se začíná tok klikatit a vytváří romantické meandry. Cesta sleduje trasu bývalé kupecké stezky, jež sloužila k přepravě nejdůležitějších surovin do českých zemí. Na této stezce vznikla nejen města a obce, ale také obrané stavby jakým je hrad Grabštejn. Ten nabízí v letních měsících zajímavé prohlídky jeho vybavení a pohled z jeho věže ukáže jak strategickou pozici ve své době zastával.


Německá Žitava a lázeňská města Oybin a Jonsdorf

Na německé území pak cesta překračuje v obci Hartau a brzy se dostaneme do starobylého města Zittau (Žitava). To je plné architektonických zajímavostí z různých období. Po historii a pamětihodnostech vás provede Žitavská kulturní stezka. Zajímavostí je také úzkorozchodná parní železnice, která spojuje město s lázeňskými obcemi Oybin a Jonsdorf.


Biosférická rezervace UNESCO

Dále cesta pokračuje na sever, kde prochází městem Ostritz až dosáhne historického města Görlitz (Zhořelec). Za ním cesta pokračuje do nádherné přírodní krajiny, která je typická svými vřesovišti a rybníky. Nedaleko od stezky najdete přehradní nádrž Quitzdorfer Stausee pyšnící se největší vodní plochou v Sasku, která láká rybáře i vyznavače vodních sportů. Mezi rákosovými dunami s močály se nachází chráněné území Dolní Spréva s Centrem ochrany přírody - zámkem Niederspree. Jedinečné přírodní zážitky nabízí biosférická rezervace UNESCO Hornolužická krajina rybníků a vřesovišť s Žabí cyklostezkou. Další nezapomenutelné zážitky nabízí výlet loďkou po Nise, která zde protéká nádhernou krajinou. Park v Bad Muskau, který patří ke světovému kulturnímu dědictví, se rozkládá na ploše více než 600 ha po obou březích Nisy a je největším krajinným parkem anglického stylu v Evropě.


Lužická jezerní krajina

Na cyklisty přijíždějící do Lužické jezerní krajiny zde čeká učiněný ráj. V oblasti Mužakovské vrásy, která byla vyhlášena globálním geoparkem UNESCO, objevíte jedinečnou krajinu, kterou tady zanechala poslední doba ledová. Množství geologických pozůstatků vás nechá nahlédnout do světa z dávných časů. Přes další chráněné přírodní oblasti jako např. „Pohádkový les“ se dostanete do Forstu – města růží. Více než 100 let stará Východoněmecká zahrada růží okouzlí návštěvníky nejen vůní desetitisíců růžových květů, ale také svou jedinečností, která pramení z kombinace zahradního umění, krajinné architektury a botanické rozmanitosti. Cyklostezka vede přímo do jednoho z nejstarších měst v Lužické jezerní krajině, kterým je Guben (první zmínka z roku 1235). Zde doporučujeme udělat si malou zajížďku přes hranice do polského Gubinu. Už z dálky je na obzoru vidět věž gubinského bývalého hlavního kostela.


Národní park Dolní Poodří

O pár kilometrů dál severněji se v Ratzdorfu Nisa vlévá do Odry. V Neuzelle byste určitě neměli vynechat návštěvu kláštera. Na spoustu památek láká také Frankfurt nad Odrou, jenž se proslavil jako Kleistovo město. Za obcí Küstrin-Kietz pokračuje stezka do oblasti Oderbruch, kde Odra tvoří vnitřní deltu s bažinami. V kraji Uckermark prochází stezka Národním parkem Dolní Poodří. Za městem Schwedt opouští stezka břeh Odry a přes Ueckermünde, Anklam a ostrov Usedom po ní dojedete až k Baltskému moři.

Vlastnosti
Sezóna:
léto