Cykloturistika

Zámecká aneb z Liberce na Sychrov a zpátky

Poloha
Adresa:– není k dispozici –

Kolik toho najezdíme: 

50 km, https://mapy.cz/s/dovehabata


Jak to bude náročné: *


Kudy se vydáme:

Liberec - Minkovice - Rašovka - Proseč pod Ještědem - Domaslavice - Sobotice- Hradčany - Trávníček - Sychrov - Hodkovice nad Mohelkou - Dlouhý Most - Liberec

Z Liberce pojedeme po cyklotrase Ondra-Nisa č. 14 směr Pilínkov, Minkovice až na Rašovku. A pozor, čeká nás poměrně táhlé stoupání, takže je dobré šetřit síly. U rozhledny Rašovka si můžeme udělat krátkou přestávku na vydýchání, za dobrého počasí se nám totiž z ochozu nabízí opravdu krásné výhledy do kraje. Kousek od rozhledny na nás čeká ještě další odměna za předchozí námahu, protože přes Proseč pod Ještědem až do Domaslavic se povezeme hezky z kopce. Díky cyklotrase č. 14 projedeme Soboticemi a Hradčanami až do Trávníčku. Odtud pokračujeme do Třtí.

Krátké stoupání nás přivede do malé obce Sychrov, která skrývá poklad. Novogotický zámek, který sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů. Kdo má rád pohádky, mohl zámek vidět třeba ve Zlatovlásce nebo v Nesmrtelné tetě. Tady si určitě necháme dostatek času na prohlídku interiérů i přilehlé zahrady, ve které je zajímavá oranžérie, kde nám nabídnou výbornou kávu nebo třeba dezert.

Ze Sychrova pokračujeme po trase č. 3044, kde si vychutnáme osvěžující sjezd do údolí Mohelky. Na křižovatce odbočíme vpravo a užijeme si cestu příjemnou zámeckou oborou. Na další křižovatce se stočíme pro změnu doprava do kopce, kde nás čeká předposlední stoupání na této trase. Sice si tu opět dáme trochu do těla, ale i tak se nám cesta bude líbit, protože je příjemně romantická, jak nás vede lesem a loukami.

Hodkovice nad Mohelkou jsou klidné městečko, které se nám nejprve představí barokním kostelem sv. Prokopa. U něj odbočíme vpravo dolů a pokračujeme rovně až na náměstí. Napojení na další část cyklostezky nás čeká po průjezdu kolem místní radnice, dlouhou ulicí na kruhový objezd, na kterém použijeme první výjezd. Na druhém přechodu pro chodce odbočíme vlevo, do místního sídliště. Tudy totiž pokračuje cyklostezka č. 14 B, díky které projedeme přes Jeřmanice na Dlouhý Most, kde se napojíme v místech, kterými jsme projížděli na začátku této cesty. Do Liberce se vrátíme po stejné cestě.


Vlastnosti
Sezóna:
léto