Cykloturistika


Farnost Schleife

← Zpět na výpis
vytvořeno:31.8.2015 | upraveno:31.8.2015

Adresa:– není k dispozici –
<
image_3888x2592image_3888x2592image_1536x2048image_1182x886
>
Na cyklistické trase dlouhé asi 27 km, která prochází osmi lužicko-srbskými obcemi označovanými také jako farnost Schleife, můžete objevovat tradiční život malého slovanského národa Lužických Srbů. Jedinečná lidová hudba, hraná na lužicko-srbské dudy a trojstrunné housle, živé tradice (zdobení velikonočních vajec, ptačí svatba), kroje a péče o lužicko-srbský jazyk přiblíží návštěvníkovi tento specifický region.

Schleife

Vhodným východiskem pro cyklistickou okružní trasu je Schleife s Lužicko-srbským kulturním centrem a raně gotickým kostelem. V kulturním centru můžete spatřit sbírku krojovaných figurín s kroji typickými pro farnost Schleife, ponořit se do světa lužicko-srbských pověstí a obdivovat techniky zdobení velikonočních vajec.   

Groß Düben – Halbendorf - Trebendorf

Za pěkného počasí si můžete zajet k idylickému lesními jezeru v Groß Düben nebo si dopřát přestávku u dva kilometry dlouhého Halbendorfského jezera. Do některých míst se můžete dostat jen pěšky nebo na kole, protože části jezera jsou vyhrazeny ochraně přírody. V Trebendorfu pojedete kolem ranče Reinert-Ranch, který nabízí nejen vyjížďky na koních, ale i zážitkové projížďky na čtyřkolkách a buginách a útulný Saloon & Steakhouse.

Rohne

Více se o životě Lužických Srbů a jejich tradicích dozvíte v tradičním Njepilově dvoře v Rohne. Soubor budov – roubený dům, stodola, včelín a pekárna – představuje předměty, které přibližují způsob života, zvyky a tradice Lužických Srbů. Zvláštní místo je v expozici věnováno životu a dílu lužicko-srbského lidového spisovatele Hanzo Njepily-Rowinského. Ve svých dílech, psaných místním nářečím, líčil Njepila každodenní život místních lidí. Dvůr je možné si prohlédnout při akcích nebo po předchozím ohlášení.  


Přílohy
  • Trasa výletu [1_Schleifer_Kirchspiel_ergaenzt.jpg | 4.61 MB | image/jpeg]