Nechte se rozehřát uměním


V Liberci si na vás nepřijde ani sychravé podzimní počasí, ani lezavá zima, co z vašich zubů nadělá kastaněty. Inspirujte se našimi tipy a nechte se rozehřát uměním…

dfxs_maugli

Severočeské muzeum

Až do konce roku 2022 můžete bezplatně navštívit Severočeské muzeum, kde se vám ve stálých expozicích představuje „Krása a užitek“ evropského umění, příroda Jizerských hor v expozici „Doteky severu“ i bouřlivé dějiny města v expozici „Libereckých fragmentů“. Dočasné výstavy vás provedou cyklem fotografií „Země proti vodě“, ukáží vám „Slepotisk na české knižní vazbě 16. století“ nebo před vámi rozprostřou výstavu módní návrhářky Heleny Fejkové se slibným názvem – „Šaty se zakódovanými sny“. Mimochodem, nezapomeňte v muzeu navštívit také Křišťálovou věž. Zde se sice platí vstupné, zato však poté máte možnost vystoupat kolem nejdelšího skleněného žebříku na světě až do nebe.

Oblastní galerie Lázně

Naproti muzeu vás čeká Oblastní galerii Liberec, jen se nenechte zmást velkým nápisem „Lázně“, který připomíná dřívější poslání této budovy. Ke zmíněné minulosti se totiž galerie hrdě hlásí a vtipně ji ve svých sbírkách využívá. Ponořte se do vln umění a prohlédněte si nové výstavy: podbazénová hala září barevnými „Obzory“ Tomáše Plesla, neznámé práce významného malíře Jaroslava Krále představuje výstava “Život s kresbou” a fantazií studentů uměleckoprůmyslových škol vás ohromí “Sklářská Odyssea Libereckým krajem“.

Technické muzeum

Trojlístek výstavních prostor doplňuje na Masarykově ulici (která je údajně nejkrásnější ulicí v Čechách) ještě blízké Technické muzeum, kde ty největší exponáty dokonce nenajdete v muzeu, ale před ním. Uvnitř pak na vás čekají automobily, motocykly i jízdní kola a uvidíte tu také expozici o historii městské dopravy v regionu.

iQLANDIA

Velké výstavní prostory najdete v liberecké iQLANDII, která svým návštěvníkům představuje pestrý svět přírody, vědy i techniky. Abyste si důkladně prohlédli a zároveň i vyzkoušeli stovky interaktivních exponátů, budete potřebovat opravdu hodně času, s tím je dobré předem počítat. A když už jsme u té matematiky, rozhodně tu také potýrejte hlavu expozicí MatematikUm. Ať už téhle královně věd fandíte, nebo se jí trochu bojíte, tahle expozice je vám vypočítaná na míru. Přijďte změřit své síly s čísly i písmenky.

Malá výstavní síň

MVS odhaluje „Fenomén“ Jana Saudka. Umělce, který je uctíván i dehonestován. Který provokuje, jde za hranice intimity a odhaluje člověčenství až na dřeň. Který stále svádí ženy, a když je má na dosah, zase před nimi prchá. Takový je život, který žije a ve svých dílech potom zobrazuje.

Liberecká divadla

Divadelní představení vás zase zavedou do světa fantazie a strhujících hereckých výkonů. Divadlo F.X. Šaldy pro vás nachystalo v premiérách dvě baletní suity v jednom „Šach mat / Carmen“ a dále také světoznámou „Čardášovou princeznu“. Malé divadlo tematicky chystá „Komedii o narození Páně“ a Naivní divadlo nedávno pozvalo děti na premiéru inscenace „Pavlik, Bobby a duchové města“, což je magická detektivka říznutá operou i rapem. Ať už navštívíte zrovna tahle představení, nebo se vydáte na jiné tituly, určitě vám pak bude zřejmé, proč liberecké divadelní soubory za své výkony pravidelně získávají četná prestižní ocenění.

Přijeďte do Liberce a propadněte kouzlu umění!