Vyhledávání


Ogrod wspomnień

← Wróć
Stworzone:28.8.2013 | Zmodyfikowane:30.5.2016

Adres:BudyšínskáLiberec, 460 01GPS:50°46'32.4''N; 15°03'41.5''E[Mapa]
Ogród zajął drugie miejsce w konkursie \"Parki i ogrody 2013 w Republice Czeskiej“. Ogród jest swobodnie dostępny. W ogrodzie są znaczne grobowce - na przykład rodziny baronów Liebiegów. W środku parku jest pomnik wojny austriacko-pruskiej 1866 (wzniesiony w 1868 roku).

Místo pro „Zahradu vzpomínek“ nebylo vybráno náhodou. Je symbolickým odkazem a dědictvím doby minulé. Kdysi zde býval městský hřbitov (pohřbívalo se zde až do roku 1956), dnes je toto místo přeměněno na park.

Podobně jako řeka Nisa protéká Libercem v nepravidelných meandrech, prochází zahradou centrální kamenná cesta symbolizující „řeku vzpomínek“. Začátek cesty – pramen – je v nejvyšším místě zahrady a cesta – řeka – postupně sestupuje do nejnižšího místa v jihozápadní části, kde posléze zahradu opouští zamřížovaným otvorem ve zdi. Podél cesty je rozšířený centrální meandr u kříže, který slouží pro pořádání komorních společenských akcí, jsou zde sedáky, pítko i ozvučení. Zpevněné plochy jsou tvořeny původní cestní sítí, hlavní cesty jsou z původní žulové dlažby (liberecká žula) doplňující propojovací komunikace jsou vytvořeny z obdélníkové betonové vymývané dlažby, obvodové cesty jsou z libereckého perku (mlatová úprava).

V žulové dlažbě jsou nepravidelně rozptýleny drobné artefakty jako vzpomínky na časy minulé: obklady a části střechy z bývalých a proslavených lázní, části žlutých obkladů z již zbouraného obchodního domu Ještěd, cívku z již neexistujícího biografu Varšava, část kolejnice z první tramvajové trati v Liberci, černý leštěný hranol z Libereckého krematoria a další artefakty. Úlomky vzpomínek na zašlé časy města Liberec. Na začátku cesty je tabule, kde jsou artefakty vyjmenovány. Hledat, objevovat a vzpomínat musí návštěvník zahrady sám.

Załączniki