Zabytki techniki


Transborder (most gondolowy)

← Wróć
Stworzone:14.8.2019 | Zmodyfikowane:9.3.2021

Adres:460 01 LiberecGPS:50°47'16.7''N; 14°58'13.2''E[Mapa]
Transborder to oryginalna, linowa przeprawa. Dzięki niej, za pomocą siły własnych mięśni, można wygodnie przedostać się na drugi brzeg Nysy. Została uruchomiona w październiku 2010 roku, po powodziach, które dotknęły te tereny. Niedużą kabinę wprawiają w ruch sami podróżujący, którzy ciągną za linę. Zainstalowany system bloczków jest skonstruowany w taki sposób, by poruszanie kabiną nie wymagało dużej siły fizycznej. Projekt Transbordera pochodzi z pracowni architekta Martina Rajniše. Sam obiekt ma również służyć jako atrakcja turystyczna. Jest podobno pierwszym i jedynym mostem gondolowym w Czechach.

Transbordér přes Lužickou Nisu (dřevěný kabinkový osobní mostní přepravník) najdete na hranici měst Chrastava a Liberec, u osady Kolonka chrastavské části Andělská Hora. Kabinkou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano. Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu.

Přístup: Z Liberce se k němu dostanete nejsnáze vlakem, výstupní zastávkou je "Machnín hrad".  Transbordér těsně sousedí se souběžným železničním mostem, dojdete k němu vpravo dolů z kopce ve směru jízdy.

Náš tip: Od železniční zastávky "Machnín hrad" je pouhých 200 metrů vzdálen další zajímavý turistický cíl - Zřícenina hradu Hamrštejn. Ten najdete, když se vydáte naopak vlevo od zastávky a to do kopce. Romantické místo určitě stojí za viděnou.