Obiekty rzeźbiarskie

Mały Marsjanin

„Chcesz sfotografować się z Marsjaninem?” W Libercu nie ma rzeczy niemożliwych, po prostu udaj się do górskiego hotelu Ještěd, gdzie wśród skał w pobliżu tego budynku, który przypomina statek kosmiczny jeden Marsjanin (brązowa statua o wysokości 170 cm) symbolicznie siedzi i czeka na swoich przyjaciół.
Lokalizacja
Adres:Horní Hanychov 153Liberec, 460 08GPS:50°43'57.7''N; 14°59'2.3''E[Mapa]
Kontakt
– niedostępne –

Bronzový Marťan není žádný drobeček! Vsedě má 170 cm a jeho duchovním otcem je Jaroslav Róna – známý český malíř, sochař a zakládající člen skupiny Tvrdohlavých.

Historie vzniku sochy "Dítěte z Marsu" je poměrně spletitá. Sám Róna říká, že dřív než udělal sochu, namaloval si obraz s podobnou tématikou. Inspirací mu byla fotografie embrya, které si mne oči. Následně našel fotografii Venuše se žhavou lávou, a tak ho napadlo vytvořit tvora, který žije v naprosto nepřijatelném prostředí pro člověka, ale který se tam pohybuje naprosto přirozeně. Vznikl z toho příběh dítěte z jiné planety – jakéhosi Marťánka, který se zatoulal daleko od své domoviny.

Spoustu ufologů možná překvapí, že hledaný mimozemšťan je právě na Ještědu, ale ani tohle geniální umístění nebylo úplně samozřejmé. Malý Marťan se nám po Liberci něco "nalítal". Nejdříve byl u knihovny, pak u radnice a protože se místním líbil, zakotvil natrvalo u "kosmické lodi" na Ještědu, kde pláče, že se ztratil.

Autor: Jaroslav Róna
Umístění:
poblíž Hotelu Ještěd, Horní Hanychov, Liberec
Materiál:
bronz, 170 x 90 x 105 cm
Rok:
2010