Obiekty rzeźbiarskie

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna jest ostatnim świadectwem dawnego sposobu zaopatrywania miasta w wodę pitną, dlatego też władze Liberca postanowiły odrestaurować zachowane elementy fontanny, skompletować je i ponownie umieścić i uruchomić w pierwotnym miejscu na rynku (náměstí Dr. E. Beneše), gdzie fontannę można dziś oglądać.
Lokalizacja
Adres:nám. Dr. E. Beneše 1Liberec, 460 01GPS:50°46'9.4''N; 15°03'28.9''E[Mapa]
Kontakt
– niedostępne –

Neptunova kašna nahradila v roce 1826 starší dřevěnou kašnu umístěnou před starou libereckou radnicí na Staroměstském náměstí (dnešní nám. Dr. E. Beneše). V roce 1896, tři roky po zboření staré liberecké radnice, byla kašna přesunuta o několik metrů do středu náměstí a doplněna kovovým zábradlím. Roku 1925 musela ustoupit nové kašně zhotovené podle návrhu Franze Metznera a ta původní byla přemístěna na Nerudovo náměstí. V létě 1945 byla Metznerova kašna rozebrána a náměstí před radnicí zůstalo bez kašny. Neptunova kašna na Nerudově náměstí byla v roce 1964 prohlášena kulturní památkou.

Neptunova kašna je posledním dokladem historického způsobu zásobování města pitnou vodou, a proto se město Liberec rozhodlo pro restaurování dochovaných prvků kašny, jejich kompletaci a znovuosazení a zprovoznění na jejím původním místě na náměstí Dr. E. Beneše, kde můžete kašnu vidět dnes.

Powiązane karty (1)