Premiery teatralne


W pierwszej połowie 2019 roku możesz cieszyć się ciekawymi doświadczeniami kulturalnymi. Teatry Libereckie przygotowałi dla Ciebie kilka premier.
Życzymy miłych przeżyć kulturalnych!

 

Divadelní premiéry v Liberci

 

BĚSI - činohra
Fjodor Michajlovič Dostojevskij, D. Gombár 
Režie: Dodo Gombár
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC

Premiéra 1. února 2019 
Gombárova inscenace se neopírá pouze o klasickou činohru, ale na pomoc bere i muzikanty a tanečníky. Výsledkem je tzv. „totální divadlo“, které útočí nejen na rozum, ale také na naše smysly. K tomu přispívá i zvolený scénografický klíč: inscenaci hrajeme „obráceně“, kdy diváci sedí na scéně čelem k hledišti.

 

 

NAŠE SEBRANÉ TRABLE - činohra

Paul Lucas 
Režie: Petr Palouš
MALÉ DIVADLO LIBEREC

Premiéra 15. února 2019
Nezvyklá komedie mladého britského dramatika je plná typicky ostrovního černého humoru. A neskutečných i skutečných zápletek stejně jako neskutečně vypadajících nebo naopak velmi skutečných postav. Jak spolu souvisí poloprázdná urna, památný most, množící se sebevrazi a ne zrovna bystří vyděrači? A kdo je vlastně opravdový padouch a kdo jen obětí se zločinnými sklony?

 

 

IL TROVATORE - opera

Giuseppe Verdi
Režie: Peter Gábor
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC

Premiéra: 8. března 2019

Opera Il trovatore, o trubadúrovi Manricovi, krásné Leonoře a cikánce Azuceně, v češtině také nazývána Trubadúr, patří společně s Rigolettem a La Traviatou k trojici oper, které přivedly italského skladatele Giuseppe Verdiho do silného, nesmazatelného povědomí dějin operního umění. I dnes je Verdiho Trubadúr stále jednou z nejčastěji uváděných oper, jak na českých, tak světových pódiích, stále se jí, po desítky let, dostává nadprůměrné pozornosti publika i péče uměleckých osobností

 

 

ŠŠŠŠ. ŠŠŠŠ. HŮŮŮ. HAF ANEB PSÍ ŽELEZNICE– inscenace pro děti 2+

Vít Peřina a kolektiv
Režie: Michaela Homolová
NAIVNÍ DIVADLO LIBEREC

Premiéra: 16. března 2019
Přímo před zraky diváků, na speciálně upraveném jevišti vzniká postupně velká železnice a odvíjí se příběh pejska, který se pro záchranu své psí kamarádky rozhodne překonat strach z neznáma a vrhne se po hlavě vstříc velkému železničnímu dobrodružství… Inscenace je vzhledem k věku diváků téměř beze slov, o to více však plá zvuků, barev, nálad a pocitů. Zážitek z představení navíc umocňuje kontaktní jeviště, kolem kterého děti sedí, a mají tak celé dění takřka na dosah.

 

 

BOUŘE – balet
Alexandr Nikolajevič Ostrovskij, Alena Pešková 
Režie a choreografie: Alena Pešková
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC

Premiéra: 29. března 2019 
Drama Alexandra Nikolajeviče Ostrovského se dočkalo mnoha zpracování. Baletní soubor DFXŠ si vám dovolí nabídnout zpracování nonverbální. Sází na sílu gesta, pohybové exprese i imprese, které dají vyniknout bolestným pocitům z rozporu mezi touhou jedince a řádem společnosti, mezi vnitřní a vnější morálkou, mezi rozumem a citem…Vždyť téma zakázané lásky s tragickým koncem často ani slov nepotřebuje.

 

 

KOMISAŘ MIZÍ - činohra
Sascha Hargesheimer
Režie: Jiří Š. Hájek
MALÉ DIVADLO LIBEREC

Premiéra: 12. dubna 2019 
Mimořádnou koprodukcí vrcholí vzájemné poznávání divadelníků tří zemí v rámci projektu JOŚ (Ještěd – Oybin – Śniežka). Divadlo F. X. Šaldy již sedmým rokem spolupracuje s dvěma partnerskými divadly v Trojzemí – s Divadlem G. Hauptmanna v Žitavě a Divadlem C. K. Norwida v Jelení Hoře. Mezinárodní porota vybrala mladého a renomovaného berlínského dramatika Saschu Hargesheimera, aby během několika měsíců poznával náš region a napsal volnou trilogii divadelních her, svázaných s místní krajinou: každou z nich nastuduje jedno z divadel.

 

 

SRPEN V ZEMI INDIÁNŮ - činohra

Tracy Letts 
Režie: Šimon Dominik
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC

Premiéra: 26. dubna 2019
Všechny šťastné rodiny jsou si něčím podobné, řekl kdysi Tolstoj, ale každá nešťastná rodina je nešťastná svým vlastním způsobem. Rodina ve hře Tracyho Lettse, jednoho z nejvýraznějších amerických autorů současnosti, je nešťastná v mnoha ohledech, protože je zachycena v celé příbuzenské šíři formou, která se v posledních padesáti letech již téměř nevyskytuje.

 

 

DIVOTVORNÝ HRNEC – opera
Burton Lane, Edgar Yip Harburg, Fred Saidy
Režie: Oldřich Kříž
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC

Premiéra: 31. května 2019
Původní verze broadwayského muzikálu Finian’s Rainbow uchvátila českou dvojici V+W natolik – již po společném návratu z emigrace – že ji hned poté převedli na české jeviště, s přenesením do českých reálií. Divotvorný hrnec V+W připomíná svou laskavostí a jemným humorem nejen odvěké přání po vítězství dobra nad zlem, ale především podtrhává naléhavý pocit, že domov máme jen jeden. A jak může člověku být, když ho má až tam, „tam za tou duhou“.

 

 

JAKUB A JEHO PÁN - činohra
Milan Kundera
Režie Petr Veselý
MALÉ DIVADLO LIBEREC

Premiéra 21. června 2019 
Milan Kundera je možná nejvýznamnějším žijícím českým autorem. Už v Praze šedesátých let byl hvězdou, ale v Paříži, kam v následujícím desetiletí emigroval, dosáhl doslova světového věhlasu. Komedie Jakub a jeho pán nese podtitul Pocta Denisi Diderotovi, jehož Jakubem Fatalistou je hra inspirována. Milostné historky ze života Jakuba a jeho pána jsou plné ironie. Je to náhoda, anebo se nám tam nahoře někdo směje? Odkud jdeme a kam… Jedna z nejlepších komedií, které byly ve 20. století napsány.

 

Vstupenky do Divadla F.X.Šaldy a Malého divadla rezervujte na stránkách www.evstupenka.cz
Vstupenky do Naivního divadla Liberec zajistíte na stránkách www.naivnidivadlo.cz

Přejeme příjemné kulturní zážitky!