Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci
Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.
Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.
V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.
Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.
Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.
Přehradní nádrž Harcov – Liberecká přehrada (v rekonstrukci)
Kontakt
Web:http://www.pla.czLiberecká přehrada prochází rekonstrukcí. Bez vody zůstane přibližně do poloviny roku 2025.
Víte, že betonová hráz je lepší než sypaná „protože ji myši a krysy nemohou provrtati“? A že vyklenutá hráz proti vodě je odolnější než rovná? Právě tyto myšlenky úspěšně obhájil nejlepší evropský přehradář tajný rada prof. Otto Intze z Cách ve svém projektu, který měl do budoucna Liberec bránit proti ničivým záplavám. Díky prof. Intzemu je tedy Harcovská přehrada z let 1902–1904 první zděnou přehradou v Evropě a pevnost hrázi dodala vedle betonu i liberecká žula.
Celkem bylo realizováno pět z šesti plánovaných přehrad. Kromě liberecké to byla mšenská, bedřichovská, fojtecká a mlýnická přehrada. Impulzem k jejich vytvoření byly ničivé záplavy konce 19. století, především ta v roce 1897, která měla katastrofické následky pro obyvatele podhorských oblastí. Nezbytné prostředky na jejich výstavbu dodali místní podnikatelé, mezi nimiž nechyběli ani Liebiegové. Podnik Johann Liebieg & Co. také využíval vodu z liberecké přehrady pro svůj provoz a byla jí zásobována i vila Theodora Liebiega mladšího.
Aktuální informace o kvalitě vody:
Najdete na stránkách Krajské hygienické stanice v sekci Rekreační vody.
Filmy, které se u Liberecké přehrady natáčely
- Liberec - po stopách Liebiegů (CZ, EN, DE, PL) [Liberec-brozura Architektura-A6-OK.pdf | 4.47 MB | application/pdf]
Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.
Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.
Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.