Po stopách Liebiegů


Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Liebiegova vila (Vila Theodora Liebiega ml.)

← Zpět na výpis
vytvořeno:20.11.2014 | upraveno:19.5.2021

Adresa:Jablonecká 41/27Liberec, 460 01GPS:50°46'3.5''N; 15°04'4.5''E[mapa]
Telefon:+420 485 243 111E-mail:info@magistrat.liberec.czWeb:http://www.liberec.cz
Vilu si nechal postavit Theodor Liebieg ml. jako reprezentativní rodinné sídlo a pro honosný vzhled se jí také často přezdívá Liebiegův zámeček. Dnes v budově sídlí Magistrát města Liberec.

Romantizující stavba vycházející z podoby středověkého, místy raně novověkého šlechtického sídla vznikla mezi lety 1897–1912. Nejprve byla v letech 1897–1898 libereckým stavitelem Adolfem Bürgerem postavena centrální část a severozápadní hrázděné křídlo podle návrhu vídeňského architekta Humberta Walchera von Molthein. V rozmezí let 1904–1906 vznikla kolmá přístavba k hrázděné části a o šest let později přibyla k domu přístavba východního křídla. Autorem přístaveb byl norimberský architekt Jakob Schmeissner. Stavebně se na nich kromě Adolfa Bürgra podíleli místní stavitelé Ernst Schäfer a Richard Wojatschek.

Zajímavosti:

  • Roku 1893 si Theodor Liebieg ml. pořídil vůz Benz Victoria a stal se tak prvním motoristou v Čechách a třetím v Rakousku-Uhersku. Na vile je této události věnována pamětní cebule.
  • Roku 1904 doplnil Liebiegovu vilu autodům, zřejmě první ve střední Evropě. V přízemí byla garáž, montážní jáma, umývárna, dílna a toaleta, v patře bydlel řidič. Stavbu zakončovala benzínová věž na skladování pohonných hmot. Autodům můžete vidět za zahradou.
Přílohy
Související články

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.