Po stopách Liebiegů

Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Liebiegovo městečko

Liebiegovo městečko je nejvýraznější ukázkou secesní výstavby bytových domů v Liberci. Zaměstnanecké sídliště vybudované v bezprostřední blízkosti továrny vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století.
Poloha
Adresa:náměstí Pod BranouLiberec, 460 01GPS:50°45'38.7''N; 15°03'51.3''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Liebiegovo městečko

Textilní baroni – Liebiegové – potřebovali pro své tehdejší impérium spoustu dělníků. A také se o ně postarali. V blízkosti továrny tak od poloviny 19. století do 20. let 20. století vyrostlo zaměstnanecké sídliště poeticky přezdívané Liebiegovo městečko.  Kolonii vymezuje vrch Perštýn a Svatoplukova ulice, kde je nejstarší partie, a dále ulice Andělčina, Klicperova, Gollova, Mikulášská, Plátenická, Na Zátočí a náměstí Příbramské a Pod Branou.

Město ve městě

Kolonie byla vlastně jakýmsi „městem ve městě“ a do určité míry i soběstačná. Součástí městečka byla škola, školka, jesle, kostel a hasičská zbrojnice, fungovaly tu i prádelny, hostinec a přízemí domů s loubím tehdy obsadily obchody (dnes už tu nejsou). To vše na jedné straně usnadňovalo život obyvatelům a na straně druhé šlo i o velmi výhodný počin Theodora Liebiega. Zajistil si tak, že jeho zaměstanci u něj peníze nejen vydělali, ale následně je u něj zase také utratili.  Sídliště se postupně rozrůstalo až do roku 1929. Za povšimnutí stojí především dveře jednotlivých objektů, které jsou příkladem náročné řezbářské práce. Historický půvab domků vetkaných do kopcovitého terénu okouzluje místní, turisty i filmaře dodnes - schválně se městečkem projděte a určitě nám dáte za pravdu.

Dům Pod Branou

Hlavní dominantou celé čtvrti bylo Theodorovo náměstí - dnešní nám. Pod Branou, které je symbolizováno domem se stejným názvem.

Domovina

Domovina vznikla jako menší sídliště na druhé straně perštýnského kopce v letech 1916–1921. Primárně byla určena pro válečné vysloužilce z 1. sv. války z Liebiegovy továrny.

Vincentinum

Původně budova sloužila jako útulek pro chudé a školou povinné děti, na které dohlížely řádové sestry. Budova je postavena v novorománském slohu. V současné době zde sídlí speciální škola. 

Kostel sv. Vincence z Pauly

Neorománský kostel byl vystavěn v letech 1884–1887 podle návrhů vídeň. arch. R. Jordana a J. Schmalzhofera stavitelem F. Schlozem. Kostel nechala postavit Marie Pavlína Liebiegová. Patřil řádu lazaristů, jehož patronem byl právě Vincenc z Pauly. Dnes zde sídlí Adventisté sedmého dne.

Videoprocházka


Filmy, které se v Liebeigově městečku točily

Boží duha
Kráska a netvor 1950
Poslední cyklista
Lekce
Zemský soud

Přílohy
Související karty (1)

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.