Po stopách Liebiegů

Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Přehradní nádrž Harcov – Liberecká přehrada (v rekonstrukci)

Vodní nádrž Harcov, nazývaná také Harcovská přehrada či Liberecká přehrada, leží nedaleko centra města v údolí libereckého Harcovského potoka, obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí.
Poloha
Adresa:460 15 LiberecGPS:50°46'7.6''N; 15°04'12.0''E[mapa]
Kontakt
Web:www.pla.cz

Přehrada je v rekonstrukci.  Bez vody zůstane přibližně do poloviny roku 2025.


První zděná přehrada v Evropě

Víte, že betonová hráz je lepší než sypaná „protože ji myši a krysy nemohou provrtati“? A že vyklenutá hráz proti vodě je odolnější než rovná? Právě tyto myšlenky úspěšně obhájil nejlepší evropský přehradář tajný rada prof. Otto Intze z Cách ve svém projektu, který měl do budoucna Liberec bránit proti ničivým záplavám. Díky prof. Intzemu je tedy Harcovská přehrada z let 1902–1904 první zděnou přehradou v Evropě a pevnost hrázi dodala vedle betonu i liberecká žula. 


Ochrana proti záplavám

Jedním z živlů, který Liberec v minulosti trápil, byla velká voda. Záplavy nebyly výjimečné, ale roku 1897 město zasáhla povodeň opravdu drtivě. Podle měření tehdy spadlo největší množství srážek ve střední Evropě vůbec (v Jizerkách naměřili neuvěřitelných 345 mm), a i když záplavy postihly celé severovýchodní Čechy, nejhorší průběh měly právě na Liberecku. V povodí Nisy vznikly milionové škody a jen na české straně zahynulo na 120 lidí. V důsledku toho bylo rozhodnuto o stavbě 6 jizerskohorských přehrad (postaveno jich bylo jen 5), které byly prakticky prvními tížnými zděnými přehradami v Evropě.


Jizerky plné hrází

Celkem bylo realizováno pět z šesti plánovaných přehrad. Kromě liberecké to byla mšenská, bedřichovská, fojtecká a mlýnická přehrada. Nezbytné prostředky na jejich výstavbu dodali místní podnikatelé, mezi nimiž nechyběli ani Liebiegové. Podnik Johann Liebieg & Co. také využíval vodu z liberecké přehrady pro svůj provoz a byla jí zásobována i vila Theodora Liebiega mladšího.


Filmy, které se u Liberecké přehrady natáčely

My všichni školou povinní
Prima sezóna
Lekce

Přílohy
Související karty (1)

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.