Po stopách Liebiegů


Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Liebiegovo městečko

← Zpět na výpis
vytvořeno:20.11.2014 | upraveno:8.10.2021

Adresa:náměstí Pod BranouLiberec, 460 01GPS:50°45'38.7''N; 15°03'51.3''E[mapa]
Zaměstnanecké sídliště vybudované v bezprostřední blízkosti továrny vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století.
Liebiegovo městečko je nejvýraznější ukázkou secesní výstavby bytových domů v Liberci. Autorem návrhu je Jakob Schmeissner. Součástí městečka je škola i školka a hasičská zbrojnice. V současné době je náměstí Pod Branou oblíbenou lokací českých i zahraničních filmových štábů. Natáčely se zde např. filmy: Panna a netvor, Lekce z r. 1970 s K. Högerem a J. Brejchovou, Boží duha, Poslední cyklista, Zemský soud nebo známý koprodukční film USA a Kanady – Hitler: vzestup zla.

Filmy, které se v Liebeigově městečku točily

Boží duha
Kráska a netvor 1950
Poslední cyklista
Lekce

Zemský soud

Přílohy
Související články

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.