Po stopách Liebiegů

Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Oblastní galerie Liberec - Lázně

Oblastní galerie Liberec je pátou největší galerií v České republice. Galerie byla založena v roce 1953 a od roku 2014 sídlí v budově bývalých městských lázní. Galerie spravuje sbírky více než 21 000 uměleckých děl z Čech, Německa, Rakouska, Francie, Nizozemí a dalších evropských států a právem se tedy označuje jako Muzeum evropského umění.

Akce (10)

rozbalit výpis
Poloha
Adresa:Masarykova 723/14Liberec, 460 01GPS:50°46'25.8''N; 15°04'4.1''E[mapa]
Kontakt
GSM:+420 723 588 829Telefon:+420 485 106 325E-mail:oblgal@ogl.czWeb:www.ogl.czwww.facebook.com/OblastniGalerieLiberec

Městské lázně Františka Josefa I.

Rozhodnutí o postavení městských lázní padlo v roce 1898, v roce 50. výročí panování císaře Františka Josefa, jak nám pamětní deska na průčelí budovy dodnes připomíná. Stavbu navrhl vídeňský architekt Petr Paul Brang, který je autorem třeba také lázní v Ústí nad Labem nebo kolonády v Janských Lázních. Naše městské lázně postavené v letech 1901-1902 plnily především hygienickou funkci, protože v době jejich výstavby nebylo běžné, aby byly domácnosti vybaveny koupelnami. 

Galerie v lázních

Přestavba lázní na galerii proběhla v letech 2011-2013 a od roku 2014 tak vítá Galerie Lázně návštěvníky v budově, jejíž revitalizace získala hlavní cenu Grand Prix Obce architektů za rok 2013.  Až tedy půjdete do Oblastní galerie, nenechte se zmást velkým nápisem „Lázně“. Tohle pojmenování totiž připomíná dřívější poslání budovy a galerie se k téhle minulosti nejen  hrdě hlásí, ale dokonce ji ve svých sbírkách i vtipně využívá. Heinrich von Liebieg – Sběratel a mecenáš

Základem této kolekce je odkaz velkopodnikatele Heinricha Liebiega, který coby velkorysý mecenáš a sběratel zanechal městu svou ojedinělou soukromou sbírku. V této kolekci najdete vrcholná umělecká díla francouzské, německé a rakouské provenience převážně z 19. století.

Na vlnách umění

Expozice věnovaná výtvarnému umění na území Čech, Moravy a Slezska od raného novověku až po současnost nabízí průřez malířskou a sochařskou tvorbou z bohatého sbírkového fondu galerie. Koncepce expozice zahrnující obrazy a plastiky z druhé poloviny 20. století je založena na zdůraznění významných milníků naší historie. Na pozadí historických událostí jsou představeny přední umělecké osobnosti, připomenuty všechny důležité tvůrčí směry a ukázány nejdůležitější momenty ve vývoji českého výtvarného umění. 

Zlatý věk nizozemské malby

Jádro sbírky tvoří holandské obrazy 17. století. Návštěvník může obdivovat šíři zájmů holandských malířů, jejich cit pro detail, smysl pro poezii všedního dne, technickou i technologickou zručnost. V pozadí děl stojí výpověď o síle tehdejší rostoucí demokracie, ale rovněž odhalení některých jejích odvrácených stránek.
 

Buď v obraze

Hravá a poučná expozice představuje populární formou svět výtvarného umění. Interaktivní expozice je určena malým i velkým návštěvníkům galerie.

Krátkodobé výstavy

Krátkodobé výstavy jsou zaměřeny na všechny druhy výtvarného umění a především na umění regionu a umění českých Němců. Oblastní galerie Liberec pořádá k výstavám doprovodné programy pro školy, výtvarné dílny pro veřejnost a komentované prohlídky.

Venkovní zahrada soch

Budova bývalých lázní je tak plná umění, že se některá díla „přelila“ dokonce do venkovního prostoru. Liberec je zkrátka uměleckých děl plný, přijďte je k nám objevovat a obdivovat!


Filmy, které se v Oblastní galerii (lázních) natáčely

Hitler, vzestup zla

Vlastnosti
Typ muzea:
výtvarné umění
Výklad v cizím jazyce:
němčina
Služby a vybavení:
úschovna zavazadel (šatna)občerstvení
Otevírací hodiny

Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce Po - zavřeno
Út - St 10:00 - 18:00 otevřeno
Čt 10:00 - 20:00 otevřeno
Pá - Ne 10:00 - 18:00 otevřeno

Stálé expozice
Poznámka:Vstupné do stálých expozic je dobrovolné.
Malé výstavy / mimo výstavní sezonu
Plné vstupné:80,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:170,00 CZK
Studentské vstupné:50,00 CZK
Seniorské vstupné:50,00 CZK
Velké výstavy / výstavní sezona
Plné vstupné:160,00 CZK
Rodinné vstupné:350,00 CZKMax. 2 dospělí a 5 děti
Dětské vstupné:100,00 CZK
Studentské vstupné:100,00 CZK
Seniorské vstupné:100,00 CZK pro osoby nad 65 let
Přílohy

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.