Pojišťovna


    Před zámkem v ulici Zámecké, dnešní Felberově, byly už v 18. století postaveny tři panské budovy ohraničující menší prostor pozdějšího Zámeckého náměstí. Jedna z nich s čp. 2-V sloužila k ubytování panského inspektora, ve druhé čp. 3-V bydleli další zaměstnanci vrchnosti a ve třetí čp. 4-V se nacházely kanceláře. V letech 1884-1892 byl v domech čp. 2-V a 3-V umístěn poštovní úřad a před ním končily svou cestu poštovní dostavníky z Prahy, na něž už netrpělivě čekali především obchodníci a řemeslníci z Liberce a okolí.

pojistovna_J. Zeman
    To byl hlavní důvod, proč si v domě čp. 4-V, stojícím na místě dnešní pojišťovny, otevřel roku 1865 podnikavý pan Theodor Cloin, původem asi podle jména Francouz, restauraci a kavárnu. Pojmenoval ji přiléhavým názvem U pošty. Jeho podnik nepochybně dobře prospíval až do té doby, než byla 1892 na přestavěném Staroměstském náměstí postavena nová budova pošty. Pan Cloin pak pohotově přemístil svou provozovnu do novostavby naproti novému poštovnímu úřadu a dal jí podobu luxusní „vídeňské“ kavárny zvané Pošta. Sem se také ochotně přemístili jeho bývalí stálí hosté.
    Na místě domu čp. 4-V na Zámeckém náměstí si pak navíc postavil Cloin nárožní čtyřpodlažní palác s novoklasicistním průčelím obráceným do ulice Felberovy a do Zámeckého náměstí. Tehdy už stála na protější straně ulice výstavná budova spořitelny vybudovaná roku 1891 libereckým stavitelem Adolfem Bürgerem podle návrhu vídeňských architektů Hansa Miksche a Heinricha Niedzielskiho. A právě na Cloinově domě mohl stavitel Bürger znovu projevit své mistrovství, protože ho nejen projektoval, ale i v letech 1895-1896 postavil.
    Průčelí tohoto domu je poměrně střídmě zdobeno. Okna v prvním patře mají orámování a rovné římsy, ve druhém patře se střídají nad okny frontony trojúhelníkové a segmentové se štukami. Průčelí ukončuje římsa podporovaná zubořezem. Nároží zdůrazňuje čtyřboký arkýř zdobený pilastry, s iónskými hlavicemi a štukami s medailony, v nichž připomínají původního majitele domu nenápadně iniciály T.C.
    V roce 1921 převzala Cloinův dům Frankfurtská pojišťovna a provedla úpravy hlavně v přízemí. Pro potřeby České pojišťovny, která zde sídlí dodnes, byl dům adoptován v roce 1948. V letech 1980-1982 dostala pojišťovna na straně západní moderní přístavbu s průčelím ze skla a ocelových profilů, kontrastující svou strohou architekturou ostatním domům ve Felberově ulici. Projektoval ji liberecký architekt Jiří Suchomel.