MUZA - Severočeské muzeum v Liberci
MUZA - Severočeské muzeum v Liberci patří mezi největší muzea v České republice. Založeno bylo v roce 1873 jako první uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích.
Akce (19)
- 31. 1.– 25. 5.Liberec versus Jablonec(Výstava)
- 17. 10.– 2. 2.Svoboda, romantika, kamarádství - 90 let trampingu v Jizerkách(Výstava)
- 7. 11.– 26. 1.Marie Mrňávková: Kabinet kuriozit(Výstava)
- 6. 12.– 9. 2.Chlupaté království: Hmyz pod elektronovým mikroskopem(Výstava)
- 24. 1.(19:00)Filmový klub MUZA: Identita(Promítání)
- 26. 1.(18:00)Muzeum od půdy ke sklepům(Jiný typ akce)
- 30. 1.(18:00)Vernisáž výstavy LIBEREC versus JABLONEC(Výstava)
- 2. 2.(15:00)Pohádky pro Dášenku(Představení – Akce pro děti)
- 5. 2.(17:00)Vernisáž výstavy Lahůdky(Výstava)
- 6. 2.– 15. 6.Lahůdky Anny Mastníkové a Báry Voldrábové(Výstava)
- 9. 2.(13:00)Řemeslný workshop: výroba a zdobení mýdla(Workshop - dílna)
- 9. 2.(18:00)Muzeum od půdy ke sklepům(Jiný typ akce)
- 10. 2.(18:00)Autorské čtení: Pavel Novotný(Jiný typ akce)
- 16. 2.(17:00)Vernisáž fotografické výstavy Střípky benátského zrcadla(Výstava)
- 17. 2.– 14. 3.Střípky benátského zrcadla(Výstava)
- 20. 2.– 1. 6.Gottfried Josef Wurbs: Světlem a stínem(Výstava)
- 21. 2.(19:00)Tata_bojs.doc(Promítání)
- 23. 2.(18:00)Muzeum od půdy ke sklepům(Jiný typ akce)
- 19. 6.– 4. 1.Lidé ve válce(Výstava)
rozbalit výpis
O muzeu
Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako první uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Již od počátku se mu podařilo shromažďovat cenné sbírky užitého umění z Evropy a Asie, pro které bylo nutné vystavět samostatnou budovu. V mezinárodní soutěži, konané v roce 1895 ve Vídni, zvítězil návrh rakouského architekta Friedricha Ohmanna, jehož dokončení v roce 1898 provedl německý architekt Hans Grisebach. Po stavební stránce budova malebně propojuje různé typy sakrální a palácové architektury z období středověku a raného novověku.
Krása + užitek
Expozice představuje chronologický vývoj evropského uměleckého řemesla a životního stylu středních a vyšších společenských vrstev od antiky přes středověk až po současnost. Více než tisíc vystavených sbírkových předmětů doplňují názorné ukázky materiálů, řemesel a technik přímo v expozici.
Doteky severu: Přírodou Jizerských hor a Frýdlantska
Expozice představuje nejvýznamnější přírodní fenomény českého severu prostřednictvím dioramat. Výstavní prostory jsou doplněny o několik interaktivních prvků, pomocí nichž lze hravou formou získat dodatečné informace o příslušné problematice nebo pomocí dalších smyslů (sluch, hmat, čich) pocítit atmosféru světa zvířat.
Liberecké fragmenty
Expozice představuje dějiny města Liberce. Úvodní kapitolou je Zrod města, kdy stěžejním tématem je vývoj řemesel, nabytí městských práv a život na pozadí epidemií a válek. Následuje období bouřlivého 19. století s názvem Od městečka k metropoli severu, kdy ústředními motivy jsou pokrok a rostoucí sebevědomí města. Speciální sekci tvoří Divoký sever, kde jsou vystaveny exponáty z první světové války, z Muzea nacistického barbarství a završení představují předměty na hranici relikvií z roku 1968.
Fotografická galerie
Komorní výstavní prostor pro prezentaci autorských fotografií, historických fotografií regionu či pohlednic. Expozice představí ve svém celku tisky, pozitivy, negativy a jiné práce z tohoto oboru v proměnných tematických výstavách.
Automatofony
Expozice představuje mechanické hudební automaty, z nichž většina je plně funkční, takže návštěvníci je mohou obdivovat nejen zrakem, ale i sluchem. Z vystavených exponátů jmenujme například pianoly (vyrobené v Liberci a blízkém okolí), dále pak orchestriony, polyfony, malé hřebíčkové strojky a flašinety.
Metelkův betlém
Jedinečný doklad betlemářského umění Západních Krkonoš, který v nedávné době prošel kompletní renovací. Jde o společné dílo Jáchyma Metelky (1825–1902) a jeho syna Václava (1866–1954). Betlém je široký tři a půl metru a je osazen 250 dřevěnými figurami, z nichž je více než třetina pohyblivých. Betlém je veřejnosti přístupný celoročně.
Křišťálová věž
Pohledem na nejkrásnější libereckou čtvrť vás okouzlí rozhled z muzejní věže, která je věrnou kopií věže původní liberecké radnice a její interiér zdobí nejdelší skleněný žebřík na světě. Příčky žebříku vyrůstají z křemičitého písku, protože právě v něm má sklářství svou základnu, a návštěvníkům se při stoupání (po schodech) vzhůru představuje působivým videomappingem historie skla zakončená nebem a výhledem z věže do okolí. Poznejte Křišťálové údolí.
Virtuální prohlídka muzea
Virtuální prohlídku muzea najdete na odkazu:http://prohlidka.muzeumlb.cz/.
Otevírací hodiny
Měsic od / do | Den v týdnu od / do | Hodiny od / do | Příznak |
---|---|---|---|
všechny měsíce | Po | - | zavřeno |
Út - Ne | 10:00 - 19:00 | otevřeno |
Vstupné
Poznámka: | Vstupné do muzea je dobrovolné. Vstupné do věže je 100 Kč, do 18 let zdarma. |
Přílohy
- Liberec - po stopách Liebiegů (CZ, DE, EN, PL) [Liberec-brozura Architektura-A6-OK.pdf | 4.47 MB | application/pdf]