Kalendář akcí

Kamenná krása aneb muzejní bestiář

← Zpět na výpis
upraveno:15.8.2023
Místo konání:Severočeské muzeum Liberec[detail]
Adresa:Masarykova 437/1146001 LiberecGPS:50°46'28.4''N; 15°04'6.1''E[mapa]
Začátek:10. 9. 2023 0:00Konec:31. 12. 2023 0:00
Typ:VýstavaDruh:ArchitekturaUrčená pro:Pohodovou dovolenouCharakter:Místní
Exteriérová panelová výstava uspořádaná v rámci oslav výročí 150 let od založení muzea přibližuje muzejní budovu a její výzdobu z netradičního úhlu. Všímá si detailů na fasádě i v interiéru, které návštěvník leckdy přehlédne, protože se nachází v místech, kam zrak často ani nezabloudí.

My se snažíme ukázat skrytou kamennou krásu 125 let staré muzejní budovy prostřednictvím stručných textů a působivých fotografií Aleše Jungmanna široké veřejnosti.

Pojďte se s námi projít výstavou a objevit roztomilého králíka, žábu, vránu, netopýra, ale také divé muže, roztodivné hlavy lvů v maskaronech nebo portréty stavitelů muzea Gustava Miksche, majitele liberecké stavební firmy, která realizovala stavbu muzea, stavbyvedoucího Augusta Krause a hlavního sochaře muzea Emanuela Gerharta. Nezapomněli jsme ani na pohledově dominantní novodobou dvojici lvů střežících vchod do muzea. Ač bylo jejich umístění v plánu již při stavbě muzea, tak se jejich realizace zdařila až při rekonstrukci v roce 2020. Autorem netradiční dvojice lva a lvice je významný český sochař Jaroslav Róna.

Výstavní projekt především představuje konkrétní sochařskou výzdobu muzejní budovy, ale zároveň se obecně dotýká problematiky sochařského pojednání veřejných budov 19. století nebo určení stylu, ve kterém byla budova postavena.